DELEGÁCIA HAMASU DORAZILA NA ROKOVANIA O PRÍMERÍ

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas dorazila v sobotu do Káhiry na rokovania o možnom prímerí v Pásme Gazy, v rámci ktorého by mohli byť do Izraela vrátaní aj niektorí rukojemníci, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Hamasu.

Foto SITA/AP
Dátum 05.05.2024

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas dorazila v sobotu do Káhiry na rokovania o možnom prímerí v Pásme Gazy, v rámci ktorého by mohli byť do Izraela vrátaní aj niektorí rukojemníci, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Hamasu. Podľa egyptských zdrojov by na rokovaniach mal byť prítomný aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns, informuje TASR.

Egyptská spravodajská televízia al-Káhira potvrdila, príchod delegácie do egyptského hlavného mesta. "Dnešné výsledky budú iné. Dosiahli sme v mnohých bodoch dohodu a zostáva len niekoľko bodov," uviedol jeden zo zdrojov z oblasti egyptskej bezpečnosti. Opatrne alebo optimisticky sa vyjadril aj nemenovaný palestínsky predstaviteľ .

"Veci vyzerajú tentoraz lepšie. No to, či príde k dohode záleží na tom, či Izrael ponúkol, čo treba," uviedol. Hamas v piatok uviedol, že ide do Káhiry pozitívne naladený po tom, čo preskúmal návrh dohody o prímerí. Nemenovaný vysokopostavený izraelský predstaviteľ v sobotu pre agentúru AFP uviedol, že jeho krajina vyšle do Káhiry delegáciu, iba ak uvidí pozitívny vývoj na dohode o prepustení rukojemníkov.

Sprostredkovatelia z Kataru, Egypta a Spojených štátov čakajú na odpoveď Hamasu na návrh o prímerí. Dokument podľa Británie navrhuje pozastavenie bojov v Pásme Gazy na 40 dní a výmenu rukojemníkov za palestínskych väzňov v izraelských väzniciach. Ak by sa obe strany dohodli, išlo by o prvé prerušenie bojov od vlaňajšieho novembra, keď militanti tiež prepustili 105 rukojemníkov výmenou za 240 palestínskych väzňov.

Rokovania o prímerí doteraz viazli na požiadavke Hamasu na trvalé prímerie a úplne stiahnutie izraelských vojsk z Pásma Gazy. Na strane Izraela zase predstavujú problém opakujúce sa prísľuby premiéra Benjamina Netanjahua, že Izrael spustí pozemný útok na juhogazské mesto Rafah a po skončení prímeria obnoví operácie zamerané na zničenie Hamasu. "Izrael nebude za žiadnych okolností súhlasiť s ukončení vojny v rámci dohody o prepustení našich rukojemníkov," uviedol v sobotu podľa Reuters nemenovaný izraelský predstaviteľ, ktorý tak naznačil, že pozícia Izraelu sa nezmenila.

Vojna v Pásme Gazy vypukla po októbrovom útoku Hamasu, pri ktorom zomrelo asi 1200 ľudí. Ďalších približne 250 militanti uniesli. Hamas niektorých prepustil už v novembri, pričom Izrael odhaduje, že v zajatí je stále asi 129 ľudí. Podľa armády však už niekoľko z nich zomrelo. Izrael na útok reagoval rozsiahlymi náletmi a neskôr aj pozemnou ofenzívou. Podľa palestínskych úradov si vojna v Gaze vyžiadala približne 34.600 obetí na životoch.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.