DEMOGRAFICKÝ RUBIKON

Utečenecká kríza môže navždy zmeniť tvár Nemecka

Foto REDAKCIA
Dátum 29.04.2016

Demografia po dekády nebola v centre záujmu európskych vodcov. Ich čínski kolegovia by im určite poradili, že túto tému neradno podceniť. Ide totiž o fenomén, v ktorom každé opatrenie prináša ďalekosiahle následky; tie sa však prejavia o mnoho rokov neskôr. Až o toľko neskôr, že volené elity v zastupiteľských demokraciách budú vždy považovať za prioritné oblasti, v ktorých sa viditeľné výsledky dostavia čím skôr. Otázku vymierania európskych národov radi posunú svojim nástupcom, veď zatiaľ ju netreba akútne riešiť. Demografia sa však nedá oklamať, je ako tanker a ak raz naberie kolízny kurz, vyhnúť sa pomyselnému ľadovcu je možné len do istej chvíle, pričom posledná šanca na zmenu sa môže pominúť už dlhé roky pred nevyhnutnou zrážkou. Mnohí odborníci upozorňujú, že NSR dnes stojí na pokraji katastrofy, ktorá by mohla znamenať zánik Nemecka ako ho poznáme.

Ploty ich nezastavia

Mnohí bruselskí byrokrati od počiatku krízy varujú, že efektívne zabezpečiť hranice EÚ proti prisťahovaleckej vlne je nemožné. Aj šéf Frontexu Fabrice Leggeri upozornil, že ploty nikoho nezastavia. Má to svoju logiku. Ak niekto cestuje tisíce kilometrov a prekoná more na vratkom člne, preliezť na nechránenom úseku hranice zábranu je preňho ten najmenší problém. A treba si otvorene povedať, že hranice sa nám hermeticky uzavrieť nepodarí, na to nemá prostriedky ani jedna krajina; veď to nebolo realizovateľné ani v časoch železnej opony a vtedy Európa nečelila takémuto exodu biblických rozmerov. Aj úspech Maďarska dnes vychádza najmä z toho, že migranti sa radšej vybrali cestou najmenšieho odporu a dali prednosť iným trasám.

A treba si otvorene povedať, že hranice sa nám hermeticky uzavrieť nepodarí, na to nemá prostriedky ani jedna krajina; veď to nebolo realizovateľné ani v časoch železnej opony a vtedy Európa nečelila takémuto exodu biblických rozmerov.

Ani dohoda s Tureckom nemusí byť v tomto prípade spásonosná. Státisíce migrantov sa radšej vyberú dlhšími a riskantnejšími cestami, len aby zvýšili šancu, že sa im o azyl skutočne podarí požiadať v Nemecku či inej krajine, ktorú si sami zvolia. Dnes totiž neexistuje právny postup, ktorý by im v tom mohol zabrániť a oni sú si tejto skutočnosti dobre vedomí. Možno preto Leggeri vyhlásil: „Bol by úspech, ak by počet prichádzajúcich utečencov tento rok nebol vyšší ako v roku 2015.“ Je vysoko pravdepodobné, že gro z nich tak ako doteraz zamieri práve do Nemecka a Švédska. Napriek tomu, že Merkelová by uvítala kvóty, vyhlasuje, že Nemecko nemá problém v najbližšom období každoročne prijať pol milióna utečencov. Skutočnosť je taká, že v roku 2015 do Nemecka neregulárnym spôsobom imigrovalo vyše 1,3 mi­lióna ľudí a ak sa Leggeriho prognózy naplnia, tento trend môže trvať ešte niekoľko rokov. Častý argument obhajcov masového prisťahovalectva je, že pre krajinu s vyše osemdesiatimi miliónmi obyvateľov je to stále únosná záťaž. Čísla však neúprosne ukazujú, aká veľmi zavádzajúca je podobná logika.

Menšina vo vlastnej krajine

Kancelárka môže tvrdiť, že prišelci pomôžu Nemecku vyriešiť starnutie populácie a budú mať pozitívny vplyv na ekonomiku. Aj keby to zrovna bola pravda, Merkelová zamlčiava jednu podstatnú skutočnosť: aké Nemecko stojí na konci tohto procesu? Bavorské úrady varujú, že pri súčasnom tempe a predpokladanej sociálnej dynamike porastie moslimská populácia v NSR geometrickým radom. Hlas Bavorska v týchto otázkach však Berlín ignoruje rovnako zaryto ako hlas rozumu. Nemecká vláda totiž v postoji ku kríze úplne opomína jeden rozmer, a to je pomer pohlaví a vekové zloženie imigrantov. Čísla Spolkového úradu pre migráciu a utečencov pritom hovoria jednoznačne: vyše 72 percent žiadateľov o azyl sú muži, drvivá väčšina z nich vo veku od 20 do 35 rokov či dokonca mladší. Do krajiny v roku 2015 teda vstúpilo vyše 900-tisíc členov tejto demografickej skupiny. V tom období žilo v Nemecku 7,5 milióna mužov vo veku od 20 do 34 rokov, ale pozor, z nich už 12 percent tvorili nemeckí občania s imigrantským pozadím a asi 7,3 percenta cudzinci. To znamená, že z vybranej vekovej skupiny mladých mužov bolo len zhruba šesť miliónov etnických Nemcov. Ak sa migračné trendy v najbližších rokoch nezmenia, v roku 2020 by súčet nových imigrantov, občanov cudzieho pôvodu a cudzincov žijúcich na území Nemecka mohol v nami sledovanej skupine dosiahnuť až 6,5 milióna, teda o pár stotisícov viac, ako je predpokladaný počet etnických Nemcov. Aj pri konzervatívnejších odhadoch hrozí, že mladí Nemci by sa mohli vo svojej krajine stať menšinou už v najbližších rokoch. Ak k tomu raz príde, tento stav bude nezvratný. Čísla potvrdzuje vo svojej štúdii profesor Adorján Ferenc Kovács z frankfurtskej Goetheho univerzity a varuje, že v NSR by o päť rokov mohlo žiť až 20 miliónov moslimov.

Smrť národa

Kovácsove predpovede na najbližšie tri dekády, berúce do úvahy vyššiu pôrodnosť moslimskej populácie, vynášajú neúprosný ortieľ. Nemeckému národu reálne hrozí, že sa stane vo vlastnej krajine menšinou. Nemci by tak stratili kontrolu nad svojou budúcnosťou. Samozrejme, štát Nemecko by pravdepodobne v nejakej forme pretrval, veď politici stále hovoria o tom, že treba pomôcť práve štátu. Treba zlepšiť ekonomiku štátu, treba zastaviť starnutie populácie, akoby národ bol iba prostriedok, ktorým štát disponuje.

Nemecká vláda totiž v po­sto­ji ku kríze úplne opomína jeden rozmer, a to je pomer pohlaví a vekové zloženie imigrantov.

Národ nie je aspekt štátu, lež v Európe viac ako hocikde inde je štát vyjadrením národa. Je scestné tvrdiť, že vymeniť národ vyrieši problémy národa. Ide o nebezpečný technokratický pohľad, ktorý navádza štátnikov na myšlienku, že môžu do krajiny priviezť milióny cudzincov, aby nahradili chýbajúcu pracovnú silu, akoby snáď vymieňali vypálené žiarovky. Myslieť si, že masová imigrácia pomôže Európe prekonať demografickú krízu, je ako tvrdiť, že ak majú vaše deti zlé známky, mali by ste si adoptovať múdrejšie. Konečný dôsledok celej kolonizačnej – lebo ide o kolonizáciu sui generis – politiky potom je, že z Európy sa paradoxne vytráca diverzita. Rozmanitosť, ktorú sme si po stáročia chránili, v metropolách prekrýva sterilná masa vykorenených jedincov, vďaka ktorým to v mene diverzity začína všade vyzerať rovnako.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.