DEMOKRATI HLASOVALI ZA ŠPICĽOVACÍ ZÁKON

Za zákon o sledovaní ľudí cez telefóny by sa nemuseli hanbiť ani najtvrdšie totalitné režimy

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 26.03.2020

BRATISLAVA 26. marca 2020 (naseslovensko.net/nrsr.sk/Extra plus) - Pod zámienkou boja proti šíreniu koronavírusu a zneužívajúc ľudský strach bol 25. marca v parlamente schválený zákon, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani tie najtvrdšie totalitné režimy.

Zákon umožňujúci Úradu verejného zdravotníctva, ktorý je súčasťou vládneho systému, získavať informácia o tom – kto s kým telefonoval, smskoval či mailoval a kedy a kde sa so svojim telefónom pohyboval – teda údaje, ktoré sú v každom skutočne demokratickom štáte predmetom prísne stráženého telekomunikačného tajomstva. Vďaka tomu bude mať vládny systém dokonalý prehľad nielen o pohybe každého slovenského občana, ale aj o jeho sociálnych väzbách, kontaktoch a zvykoch, čiže prakticky o všetkom podstatnom. A to bez akejkoľvek kontroly zo strany občanov, keďže neexistuje žiaden parlamentný výbor alebo komisia, tvorené zvolenými zástupcami ľudu, ktoré by kontrolovali opodstatnenosť a legálnosť získavania týchto mimoriadne citlivých informácií.

Za tento totalitný zákon hlasovali jednohlasne všetci prítomní poslanci z nových vládnych strán, teda z OĽaNO, SME RODINA, SAS aj ZA ĽUDÍ. Všetci tí Matovičovci, Kollárovci, Sulíkovci a Kiskovci, ktorí majú inak plné ústa rečí o demokracii, slobode a ľudských právach sa pri konečnom lámaní chleba postavili za špicľovania a praktiky hodné Orwelovho Veľkého brata. Zo strany opozície sa k nim pridal aj poslanec zo Smeru-SD Vladimír Baláž. Ďalší z jeho spolustranníkov Ľubomír Vážny, ktorý sa pri hlasovaní zdržal, dokonca v rámci rozpravy navrhoval, aby parlament preniesol na vládu svoje právomoci v oblasti boja proti koronavírusu. Vláda by tak získala obrovskú moc schvaľovať závažné opatrenia obmedzujúce ľudské práva bez toho, aby na to potrebovala súhlas riadne zvoleného parlamentu. Len na pripomenutie – zmocňovacími zákonmi začínala aj Hitlerova vláda v nacistickom Nemecku.

Presný zoznam, ktorí poslanci hlasovali za a ktorí proti návrhu zákona na špehovanie občanov nájdete na stránkach NR SR: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=...