DEŇ RUSKA – PUTINOVI BLAHOŽELÁ KRÁĽOVNÁ ALŽBETA II. AJ DONALD TRUMP

AKTUALIZOVANÉ + VIDEO: Prezident Vladimír V. Putin sa zúčastnil na slávnostnej ceremoniáli vyzdvihnutia ruskej vlajky na kopci Poklonnaya gora v Moskve a neskôr odovzdal ceny Hrdina práce Ruskej federácie. 

Foto AP
Dátum 12.06.2020

Vladimir Putin zablahoželal Rusom a krajanom žijúcim v zahraničí pri príležitosti sviatku – Dňa Ruska. Hlava štátu pripomenula, že mimoriadne silný pocit k vlasti vždy pomohol ruským obyvateľom prekonať nepriazeň a zachovať si hrdosť v ťažkých rozhodujúcich súbojoch, aby dokázali odpovedať na všetky výzvy, ktoré priniesli lepšie časy.

Prezident Vladimír V. Putin sa pri tejto príležitosti zúčastnil na ceremónii vyzdvihnutia ruskej vlajkyv Parku víťazstva na Poklonnej gore v Moskve. V rámci nej odovzdal medaily-ceny Hrdina práce Ruskej federácie. Titul Hrdina práce sa udeľuje od roku 2013 za vynikajúce výsledky v oblasti štátnej, sociálnej a hospodárskej činnosti a príspevku k sociálnemu a hospodárskemu rozvoju krajiny.

Pri tejto príležitosti zablahoželala ruskému národu a Vladimírovi Putinovi aj britská kráľovná Alžbeta II. „Som veľmi rada, že môžem srdečne zablahoželať pri príležitosti vášho štátneho sviatku“ uviedla Alžbeta II. Zároveň vyslovila ruskému ľudu pozitívne želania na prekonanie momentálneho zložitého obdobia, ktoré Rusko prežíva. Ku gratulantom sa prostredníctvom amerického veľvyslanca pôsobiaceho v RF pridal aj americký prezident Donald Trump. „Blahoželám Rusom k ruskému dňu, ktorý má tento rok okrúhle jubileum – 30 rokov“ uviedol Trump. Ako sa ďalej uvádza - USA vítajú demokratické transformácie, ktoré Rusko začalo pred tromi desaťročiami.

DEŇ RUSKEJ ŠTÁTNOSTI

Moderné Rusko si za takmer tri desaťročia svojej existencie dokázalo vydobyť postavenie svetovej veľmoci. Dvanásteho júna oslavuje Rusko svoj najmladší štátny sviatok, Deň Ruska. Jeho história siaha do roku 1992, keď si obyvatelia najrozľahlejšieho štátu sveta po prvý raz pripomenuli výročie schválenia Deklarácie o štátnej zvrchovanosti Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky.

Tá bola prijatá 12. júna 1990 a stala sa nielen základom budúcej ústavy, ale aj začiatkom histórie modernej krajiny a pilierom budovania jej štátnosti, založenej na federalizme a rovnoprávnosti. Taká etnicky a kultúrne rozmanitá krajina, akou Rusko nesporne je, by sotva mohla fungovať na inom princípe ako rovnocennom partnerstve. Tento sviatok dnes mnohí vnímajú aj ako deň nezávislosti; práve s nezávislosťou sa podľa prieskumov verejnej mienky asociuje až u 65 percent miestneho obyvateľstva. Zároveň sa stal symbolom zjednotenia všetkých národov a národností, žijúcich na území federácie.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Moderné Rusko si za takmer tri desaťročia svojej existencie dokázalo vydobyť postavenie svetovej veľmoci. A nielen to. Dnes ho možno právom zaradiť medzi najväčšie ekonomiky sveta. Jeho životaschopnosť dokazuje okrem iného aj fakt, že ho na kolená nepoložili ani sankcie Západu, zavedené v roku 2014.Dvanásty jún sa spája s ešte jednou významnou udalosťou: v roku 1991 sa v tento deň po prvý raz v histórii krajiny konali priame voľby prezidenta. Ich víťazom sa stal Boris Jeľcin.

Dôležitosť tohto sviatku podčiarkuje aj fakt, že práve 12. júna odovzdáva ruský prezident vysoké štátne vyznamenania osobnostiam verejného života za ich zásluhy v oblasti vedy, techniky či umenia. (Zuzana Makovská)

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.