DEŇ RUSKEJ ŠTÁTNOSTI

Moderné Rusko si za takmer tri desaťročia svojej existencie dokázalo vydobyť postavenie svetovej veľmoci.

Foto archív
Dátum 11.06.2020

Dvanásteho júna oslavuje Rusko svoj najmladší štátny sviatok, Deň Ruska. Jeho história siaha do roku 1992, keď si obyvatelia najrozľahlejšieho štátu sveta po prvý raz pripomenuli výročie schválenia Deklarácie o štátnej zvrchovanosti Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky. Tá bola prijatá 12. júna 1990 a stala sa nielen základom budúcej ústavy, ale aj začiatkom histórie modernej krajiny a pilierom budovania jej štátnosti, založenej na federalizme a rovnoprávnosti. Taká etnicky a kultúrne rozmanitá krajina, akou Rusko nesporne je, by sotva mohla fungovať na inom princípe ako rovnocennom partnerstve. Tento sviatok dnes mnohí vnímajú aj ako deň nezávislosti; práve s nezávislosťou sa podľa prieskumov verejnej mienky asociuje až u 65 percent miestneho obyvateľstva. Zároveň sa stal symbolom zjednotenia všetkých národov a národností, žijúcich na území federácie.

Moderné Rusko si za takmer tri desaťročia svojej existencie dokázalo vydobyť postavenie svetovej veľmoci. A nielen to. Dnes ho možno právom zaradiť medzi najväčšie ekonomiky sveta. Jeho životaschopnosť dokazuje okrem iného aj fakt, že ho na kolená nepoložili ani sankcie Západu, zavedené v roku 2014. Dvanásty jún sa spája s ešte jednou významnou udalosťou: v roku 1991 sa v tento deň po prvý raz v histórii krajiny konali priame voľby prezidenta. Ich víťazom sa stal Boris Jeľcin. Dôležitosť tohto sviatku podčiarkuje aj fakt, že práve 12. júna odovzdáva ruský prezident vysoké štátne vyznamenania osobnostiam verejného života za ich zásluhy v oblasti vedy, techniky či umenia.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.