DESAŤTISÍCE ŠVAJČIAROV DEMONŠTROVALI ZA MANŽELSTVÁ HOMOSEXUÁLOV

Pochod sa uskutočnil v rámci festivalu Zürich Pride pred referendom o otázke homosexuálnych manželstiev, ktoré sa vo Švajčiarsku uskutoční 26. septemb

Foto sita/ap
Dátum 05.09.2021

 Desaťtisíce ľudí demonštrovali v sobotu v najväčšom švajčiarskom meste Zürich za práva osôb rovnakého pohlavia na uzavretie manželstva. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá. 

Pochod sa uskutočnil v rámci festivalu Zürich Pride pred referendom o otázke homosexuálnych manželstiev, ktoré sa vo Švajčiarsku uskutoční 26. septembra. Podľa švajčiarskej verejnoprávnej televízie SRF sa na akcií zúčastnili desaťtisíce ľudí. 

Švajčiarsky parlament vlani v decembri schválil zákon o zavedení manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Jeho odporcovia však okamžite iniciovali referendum, aby dosiahli zrušenie tejto legislatívnej úpravy. 

Aktivisti preto pred plebiscitom vyzvali širokú verejnosť, aby sa pripojila k sobotňajšiemu pochodu a vyjadrila tak podporu boju za práva LGBTQI komunity. Podľa organizátorov pochod, ktorý prebiehal pod sloganom "Dokážeme to. Manželstvo pre všetkých", bude septembrové referendum najdôležitejším hlasovaním vo Švajčiarsku za niekoľko desaťročí.


Odporcovia homosexuálnych sobášov z radov zástancov tzv. tradičnej rodiny vystupujú najmä proti tomu, aby bolo gejom a lesbám priznané právo na umelé oplodnenie či adopciu detí. Sobotňajší sprievod centrom Zürichu spoločne zorganizovalo približne 70 skupín bojujúcich za práva LGBTQI osôb. 

Registrované partnerstvá sú vo Švajčiarsku legálne od roku 2007, k čomu došlo taktiež na základe výsledkov referenda. Veľká väčšina Švajčiarov podľa prieskumov uzákonenie homosexuálnych manželstiev podporuje.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.