DETI SA BUDÚ ZÚČASTŇOVAŤ DEMOKRATICKÝCH WORKSHOPOV

Predseda NR SR Boris Kollár podpísal deklaráciu o realizácii workshopov o demokracii. Slovensko pri ich organizovaní využije skúsenosti rakúskeho parlamentu. Kollár chce u mladých ľudí podporovať demokratické postoje. 

Foto SITA/BRAnislav bibel
Dátum 26.06.2021

Žiaci základných škôl a stredoškoláci sa budú môcť zapojiť do tzv. demokratických workshopov. Slovensko pri ich organizovaní využije skúsenosti rakúskeho parlamentu. Deklaráciu o realizácii parlamentných "workshopov" o demokracii podpísal v piatok v priestoroch Bratislavského hradu predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) so šéfom rakúskeho parlamentu Wolfgangom Sobotkom. Kollár verí, že sa vďaka workshopom podarí podporovať u mladých ľudí demokratické postoje.

Rakúsko podľa Kollára organizuje tieto workshopy od roku 2007. Podotkol, že doteraz sa na nich zúčastnilo vyše 110-tisíc mladých ľudí. Kollár informoval, že pri poslednom stretnutí mu Sobotka ponúkol odovzdanie skúseností s organizáciou workshopov, ktoré pozitívne vplývajú na mladých ľudí. "Veľakrát sa dokážu na sociálnych sieťach zradikalizovať, veľakrát sú jednoducho ovplyvniteľní rôznymi skupinami alebo záujmami, ktoré nie sú práve veľmi demokratické, ale skôr podporujú nenávisť, antisemitizmus či protidemokratické postoje," vyhlásil predseda slovenského parlamentu na tlačovej konferencii.

Formou workshopov chcú podľa Kollára priblížiť mladým ľuďom fungovanie parlamentnej demokracie, ako aj naučiť ich vyjadriť svoj názor a vedieť sa ozvať. "Bolo by dobré, keby sme mladých ľudí aj učili, ako rozlišovať medzi fake news a reálnou pravdou a naozajstnými, skutočnými informáciami," doplnil Kollár.

Šéf NR SR verí, že táto iniciatíva sa rozšíri aj do ďalších štátov, napríklad do balkánskych krajín alebo smerom k ďalším možným budúcim členským krajinám EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.