DIGITÁLNE OTROCTVO

Čoraz častejšie sa v médiách objavujú témy ako digitálna ekonomika, digitálna spoločnosť, digitálna vláda či digitálne peniaze (kryptomeny). Už menej sa však hovorí o digitálnej cenzúre, digitálnej kontrole či digitálnej totalite.

Foto PEXELS
Dátum 20.10.2022

Čoraz častejšie sa v médiách objavujú témy ako digitálna ekonomika, digitálna spoločnosť, digitálna vláda či digitálne peniaze (kryptomeny). Už menej sa však hovorí o digitálnej cenzúre, digitálnej kontrole či digitálnej totalite. Niektorí sa tieto témy snažia prezentovať ako príležitosti, ktoré sa ľudstvu otvárajú v súvislosti s rozsiahlym zavádzaním informatizácie a digitalizácie. Často sa to vykresľuje ako svetlá budúcnosti, ktorá nás čaká už za najbližším rohom.V rýchlej digitalizácii a informatizácii spoločnosti sú však skryté aj značné riziká. Konkrétne ide o zvýšené riziko vykorisťovania človeka korporáciami, zavedenie oveľa prísnejšej kontroly pohybu a konania, a to nielen nad správaním človeka, ale dokonca už aj nad jeho myšlienkami. (Dnes už môžete byť stíhaný aj za názor, ktorý nevyhovuje „zásadám komunity“.)

Elektronický koncentračný tábor

Existuje aktuálne vážne riziko deštrukcie národných štátov a ich nahradenia takzvanou digitálnou vládou. Niektorí futurológovia takúto budúcnosť opisujú ako „digitálnu diktatúru“, „elektronický koncentračný tábor“ či „digitálne otroctvo“. Sme toho svedkami už dnes, keď si nadnárodné monopoly diktujú svoje vlastné zákony na suverénnom území národných štátov a všetci sa tomu len bezmocne prizerajú.

Existuje názor, že epicentrom digitálnej revolúcie je Západ, no udalosti posledných rokov ukazujú, že v budovaní digitálnej spoločnosti je svetovým lídrom Čína. Tá prišla dokonca so systémom sociálnych kreditov. Každý občan bude musieť podstúpiť celospoločenské hodnotenie, ktoré mu vygeneruje výšku sociálneho statusu. Systém sociálnych kreditov je koncipovaný ako hodnotenie spoľahlivosti občanov a organizácií v rôznych parametroch pomocou elektronických prostriedkov hromadného sledovania s využitím technológie analýzy veľkých dát.

Novodobí vyhnanci

Napokon už aj dnes máme prepojené databázy informácií o platobnej schopnosti každého jedinca, ktorá je základom na posúdenie získania úveru, pôžičky či hypotéky. V systéme sociálnych kreditov však môžeme dospieť do situácie, keď sa ľudia, ktorých hodnotenie bude nižšie ako požadované minimum, môžu stať vyhnancami. Takýmto ľuďom neposkytnú pôžičky, nepredajú letenku a neprijmú ich ani na mnohé druhy práce. Bez digitálneho statusu si totiž nebudú môcť kúpiť auto a dokonca ani bicykel.

Digitálnou cenzúrou na Facebooku a Googli sa to len začína. Mnohí si sľubujú, že inteligentné mestá (Smart riešenia) smerujú k vyššej kvalite života. To dnes nikto nevie, ale s istotu sa dá povedať, že to všetko smeruje k absolútnemu potlačeniu osobných slobôd. Niektorí si však veľmi jasne uvedomujú, že dystopia Georgea Orwella sa začína stávať skutočnosťou.

Viac znalostí k tejto problematike nájdete v exkluzívnych knihách popredných ruských expertov, ktoré v slovenskom jazyku vyšli iba vo vydavateľstve Torden. Za zmienku stoja knihy Démon v nás od Igora Šnurenka, Digitálna totalita od Oľgy Četverikovej či Umelá inteligencia od Eleny Larinovej.

Príjemné čítanie praje Robert Merva, riaditeľ vydavateľstva.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.