DNES NÁS ČAKÁ MIMORIADNE HORÚCI DEŇ

Na Slovensko prúdi teplý vzduch vďaka čomu sa môže teplota vyšplhať až na 36 stupňov Celzia.

Foto EXTRA PLUS
Dátum 28.07.2020

Počasie: Predpoveď počasia pre Slovensko na utorok 28. júla 

BRATISLAVA 28. júla (TASR/extraplus.sk) - Situácia: Do našej oblasti prúdi teplý vzduch. Slnečno. Teploty 29 až 34 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 19 až 16 a najvyššie denné 31 až 34 stupňov C. Na strednom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 18 až 13 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov C. Na východnom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 18 až 14 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov C. Počasie na horách: Vo výške 1000 m malá oblačnosť, najnižšia ranná teplota 12 a najvyššia denná 25 stupňov C. Vo výške 1500 m malá oblačnosť, najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 20 stupňov C. Vo výške 2000 m malá oblačnosť, najnižšia ranná teplota 8 a najvyššia denná 16 stupňov C.

Počas vysokých teplôt netreba zabúdať na pitný režim. Pomáha predchádzať kolapsom z tepla, preto treba piť priebežne a nečakať na pocit smädu. Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž na organizmus, najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti. V súvislosti s vysokými horúčavami na to upozornila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová. Vhodné nápoje sú napríklad minerálne vody s obsahom sodíka do 100 miligramov na liter, bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy. Obsahovať by mali čo najmenej cukru, do šiestich percent, ten totiž zvyšuje pocit smädu. Nevhodný je tiež alkohol, ktorý zvyšuje produkciu tepla v organizme. Ideálne nie sú ani príliš studené nápoje. Pri pobyte na slnku treba myslieť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Zdravotnícki záchranári preto apelujú na verejnosť, aby počas horúcich dní dbala na prevenciu. Znamená to tiež zbytočne sa v obedňajších hodinách nevystavovať slnečným lúčom a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Krčová tiež pripomenula, že zo stojaceho auta so zatvorenými oknami sa na slnku stáva skleník, v ktorom veľmi rýchlo stúpa teplota vzduchu. Ten sa môže počas jednej hodiny prehriať na 60 až 70 stupňov Celzia. Zdravotnícki záchranári prízvukovali, že takúto vysokú teplotu živý organizmus nemôže zniesť. Priblížili, že postupne so zohrievaním vzduchu sa zohrieva aj organizmus, a to do 40,5 až 41 stupňov. Smrť organizmu v niektorých prípadoch môže nastať už po 15 až 20 minútach strávených pri extrémne vysokej teplote vzduchu. Ak už dôjde k zdravotným ťažkostiam v dôsledku prehriatia, treba pacienta preniesť do chladnejšieho prostredia a podávať mu tekutiny po malých dúškoch, ideálne čistú vodu. V prípade zhoršenia zdravotného stavu je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.