DOBRÉ RÁNO, ŠÉFREDAKTORI!

Novinári neznesú, ak im nastavíte zrkadlo odrážajúce ich pokrivené tváre, minulosť, korupčné praktiky či charaktery

Foto SITA/BRANISLAv bibel
Dátum 20.11.2022

Dobré ráno, stará mama! Dobré ráno, šéfredaktori! Bežne používaná fráza, keď konečne svitne... však? Často ju používal i výpravca v Kútoch Antonín Procházka (môj starký), keď sme si ako deti počas prázdnin dlhšie stáli na kábli. Spomenul som si na neho po uverejnení vyhlásenia šéfredaktorov médií, ovplyvňujúcich a przniacich verejnú mienku. Neveriac svojim očiam, čítal som 30. septembra 2022 na sponzorovanom portáli Omediach.com: „Igor Matovič hovorí o novinároch ako o progresívnych fašistoch. Hovorí, že aj Hitler mal novinárov, ktorí mu slepo pomáhali, a naznačuje, ako keby sme my dnes pracovali pre niekoho podobného. Obviňuje nás z korupcie a zneužíva spomienku na nášho zavraždeného kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Po Mečiarových fackách a Ficových špinavých protislovenských prostitútkach Matovič mal možnosť zmeniť prístup moci k médiám. Ale on útoky na novinárov ďalej stupňuje. Kritiku médií prirovnáva k fašistickej totalite a seba k obetiam holokaustu. Hitler vyvraždil milióny ľudí pre ich pôvod a presvedčenie. Matovič nie je obeť ani človek v ohrození života. Je to iba ďalší politik, ktorý nezvláda službu verejnosti a klame. Útoky na novinárov sa na Slovensku už skončili vraždou. Matovič robí z novinárov opäť terče len preto, že si robia svoju prácu. Nebudeme mlčať. Neboli sme ticho, keď na nás útočili Mečiar a Fico, nebudeme ticho, ani keď to opakuje Matovič.“ Škoda, že títo „ujovia a tety“ so zámorskými ikonami na stenách nabíjali „trnavskému Boratovi“ ego celých 12 rokov. Každým jedným uverejnením jeho urážok, nadávok, osočovania a hanobenia jeho politických súperov. Oni ho stvorili a teraz sa rozhodli zlikvidovať ho. Práve tak ako svojho bývalého kolegu Mariana Kočnera. Neznesú, ak im nastavíte zrkadlo odrážajúce ich pokrivené tváre, minulosť, korupčné praktiky či charaktery.

Bukovského hrsť perál

Aktuálne sa pridal známy slovenský lekár, ktorého konflikt s Matovičom aj ďalšími tajtrlíkmi z jeho kabinetu sa počas pandémie koronovírusu dostal do všeobecného povedomia. „Ak z vás dnes môže nejaký politik robiť verejný terč preto, že ,si robíte svoju prácu‘, asi ste ju včera robili veľmi zle. Normálne je, že strach má mať politik z médií. Ak je to naopak, je to vaša vina,“ odkázal MUDr. Bukovský šéfom redakcií, podpísaným pod vyhlásením z 30. septembra. Rad za radom im potom renomovaný lekár nahádzal do válova celú hrsť perál, pripomínajúcich mainstreamovým médiám ich hriechy počas Matovičovho vládnutia: „Existuje ešte nejaká iná európska krajina, kde by médiá dovolili, aby politikom prešli také škandály ako u nás? Za dokázané plagiátorstvo, porušovanie ústavy aj vlastných protipandemických opatrení, netransparentné narábanie s miliardami a mnoho iných škandálov sa v civilizovaných krajinách odstupuje z verejných funkcií okamžite. Vy ste však páchateľom týchto káuz priamo alebo nepriamo poskytovali mediálnu ochranu. Aká škoda, že nie ste poučení históriou. Ako inak by ste podľahli ilúzii, že zlo, ktoré podporujete a šírite, sa nakoniec neobráti aj proti vám.“

Tance na hroboch

Karl Kraus akoby tých našich slovenských „mainstreamákov“ dôverne poznal, keď odhalil pre nich krutú pravdu: „Nemať žiadnu myšlienku, ale vedieť to vyjadriť – to robí novinára!“ Potvrdzovali a potvrdzujú to zakaždým, keď sa nadšene zapájajú do propagandistických kampaní v záujme svojich tútorov či chlebodarcov. Prezidentka Zuzana Čaputová to nechtiac potvrdila 5. októbra 2022 počas návštevy Malty. Pôvodne si len chcela uctiť pamiatku investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. „Práca novinárov a sloboda médií je pre fungovanie demokracie nenahraditeľná. Aj keď sa nám politikom a političkám môžu ich výstupy niekedy prijímať ťažko, význam ich práce presahuje naše záujmy či komfort,“ zdôraznila Čaputová. Božia prostota! Za toto vyzradenie tajomstva o novinárskych záujmoch ju muži v tieni nepochvália... Zaštekajú ako psy, no karavána pôjde ďalej. Nikto nebude mainstream žalovať, nik ho ani neodsúdi na doživotie. Ani za dvojičky, ani za majdan, ani za účelové tvrdenia o pozadí Kuciakovej vraždy, o testovaní či vakcinácii počas koronakrízy a už vôbec nie o dôvodoch súčasnej vojny celého Západu proti Rusku na území Ukrajiny. Ani o príčinách, súvislostiach aj o dôsledkoch súčasnej mediálnej kampane po odsúdeniahodnej vražde dvoch ľudí na Zámockej ulici v Bratislave.

Všimli ste si, ako médiá aj politici opäť tancujú na hroboch? Pre mňa to boli predovšetkým dvaja mladí ľudia, ktorých životy zbytočne a predčasne vyhasli. Tak ako životy piatich ľudí zabitých opitým Dědečkom (len pár dní predtým a len kúsok odtiaľ) na zastávke MHD Zochova. Tam slovenské médiá ani prezidentka Čaputová nepovažovali za potrebné informovať, koľko z nich bolo katolíkov, evanjelikov, pravoslávnych či moslimov, ani o ich sexuálnej orientácii.

Atlantická manufaktúra

Napriek tomu mainstream stále posilňuje svoje postavenie aj vplyv. Éterom sa začiatkom októbra rozletel zvučný chýr. „Na Slovensko prichádza nová spravodajská televízia JOJ 24!“ A sľubuje, že sa na ňu budeme môcť spoľahnúť, lebo vraj bude prinášať aktuálne správy z overených zdrojov... Z akých konkrétne? Zase iba jednostranných? Už vyselektovaných, upravených či vystružlikaných v monopolnej atlantickej manufaktúre? Alebo bude divákom tiež zatajovať nežiaduce informácie a správy, aby si nemohli pri pochopení súvislostí vytvoriť názor? Videli ste v našich médiách ovládaných presstitútmi napríklad pravdivú tabuľku o počte utečencov z Ukrajiny? Pätnásteho októbra 2022 napríklad verejnoprávna televízia RTV – dvojbodka informovala, že do Poľska utieklo už vyše 7 miliónov Ukrajincov. Videli, počuli alebo našli ste niekde údaj, koľko Ukrajincov utieklo do Ruska? Prečo asi... Naši pravoverní pisálkovia v médiách hlavného prúdu cudne mlčali napríklad aj o obrovskom dave v Bruseli, ktorý v polovici októbra protestoval proti zvyšovaniu účtov za plyn a energiu, ale aj proti politike EÚ: „Krízu vysokých cien, ktorú máme, spôsobili sankcie proti Rusku a nadmerné zisky nadnárodných spoločností, nie mzdy!“ Takže pani prezidentka Zuzana Čaputová, nevážení politici súčasnej koalície (vrátane SaS): nenávisť do verejného života SR a do politiky i parlamentu vniesol v roku 2010 Igor Matovič. A vy ste jeho spoluvinníci. Ak by si chcel Boris Kollár umyť ruky a presvedčiť nás o opaku, pri najbližšom nenávistnom vystúpení ministra financií v NR SR, po vyslovení urážok, nadávok či obvinení na kohokoľvek bez dôkazov musí ho dať vyviesť z rokovacej sály. Veď tento trnavský samorast nie je poslancom a nemá imunitu! A aký je odkaz glosátora vám – opovrhnutiahodní šéfredaktori mainstreamových médií? Jazyk novín nesmie byť príliš hrubý, no ani priveľmi jemný. Však viete, čo sa obvykle s vašimi novinami robí...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.