DOLINKOVÁ UPOZORNILA NA ZÁVAŽNÉ PROBLÉMY PRI VÝSTAVBE UNIVERZITNEJ NEMOCNICE V MARTINE

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné. 

Foto SITA/MICHAL VETERNÍK
Dátum 31.01.2024

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) nechce, aby sa výstavba Univerzitnej nemocnice v Martine skončila rovnako ako nezrealizovaná výstavba nemocnice Rázsochy. Proces výstavby nemocnice v Martine však podľa nej čelí viacerým závažným problémom. Na brífingu upozornila na nevysporiadané pozemky, na ktorých sa má nemocnica stavať a takisto na to, že stále nie je vybraný zhotoviteľ stavby. Hrubú stavbu nemocnice pritom treba postaviť do konca júna 2026.

„Ak nebudeme mať pozemky, výkopové práce sa nemôžu začať realizovať," upozornila. Podľa nej by sa malo s výkopovými prácami začať na jar tohto roka, avšak aj tento termín je ohrozený. K výstavbe nemocnice v Martine existuje len právoplatné územné rozhodnutie. Problémom je aj to, že stále nie je jasné, kto bude nemocnicu stavať. „Stratili sme jeden rok, verejné obstarávanie bolo zle pripravené a skončilo sa fiaskom," zdôraznila. Verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby sa preto muselo opakovať, pričom tento proces stále nie je ukončený. Termín na podpis zmluvy so zhotoviteľom stavby je pritom do 31. marca tohto roka. „Komisia stále rokuje a vyhodnocuje," povedala Dolinková. Proces výstavby chce kontrolovať na týždennej báze. „Nedovolím, aby sme peniaze na výstavbu nevyužili a museli ich vracať späť," zdôraznila. Na financovanie hrubej stavby má ísť z plánu obnovy 256 miliónov eur.

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné. „Malo sa rokovať s vlastníkmi pozemkov," povedal. Vlastníci pozemkov podľa neho odmietajú vysporiadanie pozemkov alebo požadujú za pozemky nereálne sumy. „Toto riešenie budeme musieť sprocesovať čo najrýchlejšie," povedal. Takmer rok sa podľa neho stratil pri neúspešnom verejnom obstarávaní na zhotoviteľa stavby. Za slabé miesto tiež považuje povoľovacie procesy k výstavbe nemocnice. „V tomto sa nekonalo od leta minulého roka," povedal Durný.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.