DOPLATÍ NA MATOVIČA SLOVNAFT ALEBO OBČAN?

Minister financií prišiel s geniálnym plánom. Ako vždy, nesedia mu čísla, nemá podporu a neuvažuje nad dôsledkami.

Foto PAVOL ZACHAR/TASR
Dátum 01.07.2022

Keď minister financií Igor Matovič hovoril o chystanom prekvapení v súvislosti s benzínom a naftou, optimisti dúfali, že niečo vymyslel s horibilnými cenami pohonných hmôt, ktoré Slovákov vyháňajú za hranice nedôstojne čakať v hodinových radoch na čerpacích staniciach. Keď začal používať rétoriku z minulosti tvrdiac, že „budeme úplne prví na svete“, mnohým zamrzol úsmev na tvárach. Po skúsenostiach s Matovičovým priekopníctvom počas pandémie bolo totiž každému jasné, že z toho nič dobré nevzíde, a tak aj bolo. Líder OĽaNO prišiel s nápadom zdaniť Slovnaft za používanie ruskej ropy a tým pokryť výdavky na pomoc rodinám. Nová daň však podľa niektorých nielenže nevyrieši dostupnosť ropy, ale ide aj o hazard s ďalším zdražovaním pohonných látok a infláciou na Slovensku.

BEZ RUSKEJ ROPY BUDE NAFTA DRAHÁ A BUDE JEJ MÁLO

 

Bratislavská rafinéria Slovnaft je nastavená na spracovanie ťažkej ruskej ropy a okrem Slovenska zásobuje palivami čiastočne aj Rakúsko, Česko a Poľsko. „Zmena dodávateľa v prípade zavedenia embarga na ruskú ropu prinesie zníženie výkonu viacerých rafinérií v Európe a tiež nižší podiel vyrobenej nafty. Embargo preto zvýši dopyt po nafte a môže priniesť aj jej nedostatok na európskom trhu,“ upozornil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi. Do Európy sa v súčasnosti dováža ročne 50 miliónov ton nafty, z toho približne polovica práve z Ruska. Slovnaft podľa Világiho zvládne prechod na iný druh ropy, vyžiada si to však čas a investície. Rafinéria by musela upraviť niektoré technológie a postaviť nové nádrže na zmiešavanie viacerých druhov ropy. Osobitným problémom je zabezpečenie plynulých dodávok cez ropovod Adria, ktorý nemá na jednom úseku v Chorvátsku kapacitu na zásobovanie maďarskej aj slovenskej rafinérie.

 

Všetky tieto technické problémy sa dajú vyriešiť v horizonte troch rokov, no budú potrebné investície rádovo v stovkách miliónov eur. Neželaným efektom zmeny druhu spracovanej ropy bude aj nižší podiel nafty na celkovej produkcii. Zatiaľ čo z ruskej ropy dokáže bratislavská rafinéria vyťažiť až 51 percent nafty, u ľahkej ropy je podiel tejto zložky iba 44 percent. Keďže na trhu nie je dostatok ropy podobnej ruskej, bude musieť rafinéria spracovávať aj ľahšiu ropy a výťažnosť nafty klesne. Európa pritom už v súčasnosti nie je v produkcii nafty sebestačná. Keď sa pomer vyrobenej nafty a benzínu zmení, môže chýbať na trhu ďalších 15 miliónov ton nafty ročne. To by mohlo v konečnom dôsledku priniesť extrémne zvýšenie jej ceny, alebo jej nedostatok.

Negentlemanská nedohoda

Ruská ropa Urals sa v dôsledku sankcií pre konflikt na Ukrajine predáva výrazne lacnejšie ako ropa ľahkého typu Brent, ťažená v oblasti Severného mora. Rozdiel je v tomto prípade asi 35 dolárov za barel. Matovičovi prekáža, že Slovnaft na lacnej ruskej rope zarába a od špeciálnej dane si sľubuje 280 až 290 miliónov eur ročne, ktoré plánuje použiť na financovanie pomoci rodinám. Podľa odborníkov však jeho výpočty nesedia. Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií tvrdí, že cenový rozdiel, z ktorého sa zdanenie Slovnaftu vyratúva, bude klesať a napokon by štát z dane mohol získať „len“ 73 miliónov eur, čo potvrdil aj šéf Slovnaftu Oszkár Világi. Hoci maďarský MOL, pod ktorý Slovnaft patrí, informoval o rafinérskej marži 35 dolárov, pre bratislavskú fabriku je to vraj len asi tretina až polovica uvádzanej marže. Világi navyše nepotvrdil ani Matovičov sľub, podľa ktorého majú „gentlemanskú dohodu“ a Slovnaft v dôsledku špeciálnej dane nezvýši ceny pohonných hmôt.

Vojna ministrov

Neexistujúcu dohodu medzi Matovičom a Világim potvrdil aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý so šéfom Slovnaftu hovoril osobne. Práve predseda koaličnej SaS ostro kritizuje nielen Matovičov nápad pomoci rodinám, ale aj špeciálne zdanenie Slovnaftu. Na rokovaní vlády síce návrh nezablokoval, ale nevylúčil využitie veta na rokovaní v parlamente. „Správanie SaS zaváňa vlastizradou,“ obvinil Matovič nenávideného koaličného partnera. Matovič SaS obvinil z toho, že na rozdiel od ostatných partnerov v koalícii nemyslí na rodiny s deťmi, ale len na vlastné záujmy a záujmy zbohatlíkov. On a Sulík si za pochodu vymýšľajú nové podmienky, ktorými sa navzájom vydierajú. Deň po obvinení z vlastizrady prišla SaS s tým, že zdanenie Slovnaftu podporí, len ak bude avizovaná daň použitá na zníženie iných daní, napríklad dane z pridanej hodnoty na naftu a benzín. Ak tento návrh neprejde, strana si v parlamente uplatní veto. Matovič zas vyrukoval s tým, že ak nebude schválená daň z ropy, zavedie ministerstvo financií cenovú reguláciu podobne, ako je to v Maďarsku. Riziko takejto regulácie však spočíva v ohrození zásobovania. Ak by boli zastropované ceny palív, prestal by ich dovoz na Slovensko a slovenskú spotrebu by musel pokrývať Slovnaft, keďže v okolitých krajinách sú veľkoobchodné ceny vyššie ako na Slovensku.

Nedôstojné, ale lacnejšie

Hovorí sa, že politika je panské huncútstvo a je mimoriadne nešťastné, keď sa ku kormidlu dostanú nekompetentní a zákerní ľudia. Nik tým neutrpí viac ako bežní občania, čo možno každý deň vidieť na čerpacích staniciach tesne za hranicami Slovenska. Azda najkritickejšia je situácia v maďarskej Rajke, kde ľudia čakajú na benzín v rade niekedy aj viac než hodinu. Slováci blokujú cesty a strpčujú život Maďarom, ktorí musia na doplnenie paliva čakať rovnako ako my. Možno nám niečo vyčítať? Kým v týchto dňoch sa ceny benzínu a nafty šplhajú na Slovensku takmer k dvom eurám za liter, v Maďarsku sa tankuje za zhruba 1,30 eura. Slováci tak môžu pri natankovaní plnej nádrže ušetriť aj tridsať eur. Pre Matoviča, Sulíka a tých šťastnejších Slovákov je tridsať eur nič. Pre väčšinu občanov je to však suma, za ktorú si môžu urobiť nákup potravín na niekoľko dní.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.