DOSTÁLOVI JEDEN PAS NESTAČÍ

Opozícia chce zrušiť odoberanie slovenského občianstva pre prijatie iného

Foto ARCHÍV
Dátum 23.11.2019

BRATISLAVA 23. novembra (TASR/Extra plus) - Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR navrhujú, aby bolo možné prísť o slovenské štátne občianstvo len prepustením zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Poslanci teda žiadajú, aby sa obnovila legislatíva spred leta 2010. Zmeny navrhujú v novele zákona o štátnom občianstve a zákona o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR, ktorú predkladajú na rokovanie parlamentu.

Aktuálny stav považujú predkladatelia za protiústavný, odvolávajú sa na to, že podľa ústavy nikomu nemožno odňať štátne občianstvo SR proti jeho vôli. "Opakovane sa preto spoločne s kolegami z demokratickej opozície snažíme o presadenie takej zákonnej úpravy, ktorou by nebolo možné odoberať našim občanom občianstvo proti ich vôli len preto, že sa rozhodli okrem slovenského občianstva prijať aj občianstvo iného štátu," zdôvodnil návrh poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS).

Predkladaný návrh tiež podľa predkladateľov vytvára podmienky na to, aby všetci, ktorí stratili štátne občianstvo SR v dôsledku nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva od 17. júla 2010, mohli opätovne nadobudnúť slovenské občianstvo bez splnenia podmienok, ktoré sa inak vyžadujú.

Poslanci pripomínajú, že vzhľadom na očakávaný odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ sa potreba umožnenia získavania cudzieho štátneho občianstva bez straty slovenského štátneho občianstva stane pre mnohých Slovákov ešte naliehavejšou. Poslanci uviedli v dôvodovej správe návrhu štatistiky, podľa ktorých žije vo Veľkej Británii okolo 76-tisíc až 100-tisíc slovenských občanov.

"V tomto volebnom období sa neplánuje novelizovať zákon o štátnom občianstve SR. O poslaneckej novele bude rozhodovať parlament, nie vláda SR," odpovedala pre TASR Lucia Kirinovičová z tlačového odboru MV na otázku, či rezort vnútra podporuje takýto návrh.

   

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.