DOSTANE LIPŠIC OD ČAPUTOVEJ MILOSŤ?

Ivan Gašparovič: V prípade Daniela Lipšica by som mal problém vzhľadom na jeho bezúhonnosť a aj pre jeho tvrdú politickú orientáciu, bola by to veľká chyba, keby sa stal generálnym prokurátorom.

Foto ARCHÍV EP
Dátum 16.07.2020

Predtým, ako ste vstúpili do politiky a neskôr ste sa stali prezidentom ste pôsobili na pozícii prokurátora a neskôr na funkcii generálneho prokurátora. Aká bola vtedy situácia v súdnictve a prokuratúre?

Bola to úplne iná politická i spoločenská atmosféra, ako je dnes. Bolo to vyvrcholenie revolučných vzťahov, ktoré v Čechách a na Slovensku vtedy boli, kedy si politici a poslanci mysleli, že súdy a prokuratúra sa okamžite otočia a budú rozhodovať podľa revolučných nálad, ktoré v tom čase existovali. Často sa zabúdalo, že aj keď sme v revolučnom období, platí ústava a platia zákony. Tlak na prokurátorov, na políciu i sudcov bol veľmi ťažko riešiteľný. S dnešnou dobou sa to nedá porovnávať, pretože je stabilná situácia v štáte, inštitúty demokracie sú na Slovensku dávno zavedené, je tu nová legislatíva, Žijeme v štáte, ktorý má demokratické zriadenie, ale žiaľ sú politici, ktorí by radi prispôsobili určité udalosti a konania, aby sa diali podľa ich predstáv, ale súčasná legislatíva im to neumožňuje. Dnes je to veľmi aktuálne, pretože sa chystá zmena zákona o voľbe generálneho prokurátora. 

 

Na Slovensku bol ako jediný zvolený za prezidenta na dve volebné obdobia po sebe. Narodil sa 27. marca 1941 v Poltári. Od roku 1990 pôsobil ako generálny prokurátor ČSFR do roku 1992, keď ho zvolili za predsedu Slovenskej národnej rady. Podieľal sa na vzniku Ústavy SR a na čele parlamentu stál do roku 1998.

 

Po odchode z HZDS v roku 2002 založil Hnutie za demokraciu a stal sa jeho predsedom. V apríli 2004 ho občania zvolili za prezidenta SR. Post hlavy štátu opätovne obhájil aj v roku 2009. Vo svojej podstate má národnú a sociálnu orientáciu. Nepodliehal tlaku politickým stranám a pri výkone funkcie sa riadil svojím svedomím, ako mu to ukladala ústava. V rozhodnutiach býval nekompromisný, ale spravodlivý.

 

Bol posledný predseda SNR a prvý predseda NR SR. Zaujímavé je, že po páde Mečiarovej vlády v roku 1994 ostal naďalej predsedom NR SR a bol historicky prvým opozičným predsedom parlamentu. Na poste vydržal až do nových volieb, hoci HZDS malo menšinu. Ivan Gašparovič.

Hovorí sa, že pozícia generálneho prokurátora je mimoriadne silná zbraň v rukách človeka, ktorý zastáva tento post. Ako ste to vnímali vy, akú silnú pozíciu má teda generálny prokurátor?

Ja som to v mojej pozícii nikdy tak nebral. Často sa vyvíja tlak na pozíciu generálneho prokurátora v niektorých záležitostiach, ale vy nemôžete postupovať podľa tlaku, ale podľa platných zákonov. Mohlo by sa veľmi ľahko stať, že keby sa takto rozhodovalo, postupne by prichádzali žaloby od poškodených a museli by byť rehabilitovaní, len preto, že sa nedodržal v tom čase platný zákon, ale vyhovelo sa tlaku politikov. 

Stalo sa, že vládni predstavitelia sa pokúšali presadzovať svoje záujmy a ako sa povie tlačili na vás začať stíhať? Nakoniec pamätáme si, že Václav Havel vás odvolal z pozície generálneho prokurátora, lebo ste odmietli poslušnosť...

Určite, že sa tieto tlaky diali. Áno, pamätáte si dobre. Z dňa na deň si ma zavolal vtedajší prezident Václav Havel a navrhol mi, aby som si našiel dôvod môjho odstúpenia. „Môžete si nájsť zdravotný, osobný, rodinný, či politický dôvod, aby ste dobrovoľne odišli z prokuratúry.“ Moja odpoveď bola, že ja nemám žiadne také dôvody na odstúpenie. „Tak vás musím odvolať“ povedal Václav Havel. Dohodli sme sa, že môj odchod z prokuratúry nebudeme komentovať a napriek tomu som sa z večerných správ dozvedel, že ma odvolali, lebo som nič nerobil. Moja reakcia bola, áno, prezident povedal pravdu, nerobil som nič z toho, čo odo mňa chcel a do čoho ma tlačil. Išlo o kauzy, v ktorých som im nevyhovel, najmä v oblasti stíhania vedúcich predstaviteľov Slušovíc.

Vládna koalícia pred pár dňami prezentovala pripravované zmeny zákona o prokuratúre, ktorým sa mení spôsob voľby generálneho prokurátora. V podstate ako hovoria viacerí poslanci NR SR pripravovaná zmena by znamenala, že generálnym prokurátorom sa môže stať človek, ktorý na poste prokurátora nikdy nepôsobil. Je podľa vás potrebná novela zákona v tomto zmysle?

V podstate ja nemám nič proti tejto novele, neprekáža mi, že bude verejné vypočutie, i skúšobná komisia, i keď je nepotrebná, pretože tam budú sedieť aj ľudia, ktorí nemajú ani len šajnu o tom ako funguje prokuratúra, ale prosím, nič sa nestane, ak komisia bude v prvom rade brať do úvahy morálny profil kandidáta. Čo mi však prekáža, je rozšírený okruh na výber z iných občianskych profesií. Mám s tým problém, pretože prokuratúra je špecifický právny orgán najmä v súvislosti k nezávislosti a samostatnosti prokurátora, ktorý nepodlieha vláde ani ministrovi. Konečný tlak na jeho rozhodnutie má mať zákon.

Mal by teda byť volený generálny prokurátor len z radov prokuratúry?

Áno, pretože skúsenosti, ktoré by mal mať generálny prokurátor musia obsahovať všetko, čo o prokuratúre treba vedieť. 

Prečo by teda nemohol byť generálnym prokurátorom advokát?

Dá sa o tom diskutovať, ale odpoviem Vám inak. V konaniach pred súdom (najmä v trestných) obhajca je vždy v spore s prokurátorom. Úspech prokurátora je neúspech obhajcu. Možno si ešte pamätáte na vraždu študentky medicíny Cervanovej, kde boli právoplatne odsúdení páchatelia. V roku 1990 sa stal generálnym prokurátorom ČSSR na krátky čas doktor Tibor Böhm advokát odsúdených páchateľov. Hneď využil svoje právo na generálnej prokuratúre a podal sťažnosť pre porušenie zákona na Najvyšší súd ČSSR. Predsedom súdu bol vtedy Otakar Motejl, tiež jeden z advokátov odsúdených. Samozrejme k spokojnosti bývalých obhajcov vo veci súd právoplatný rozsudok zrušil. A až si to dobre pamätám po veľkých problémoch (aj s médiami) po niekoľkých rokoch súd uznal znovu všetkých obžalovaných za vinných z vraždy. Obaja bývalí advokáti boli spokojní.

Viacerí politici, ale aj verejnosť to vníma, že zmena zákona je šitá na mieru pre jedného kandidáta – Daniela Lipšica, ktorého favorizuje Igor Matovič. Daniel Lipšic pritom nebol nikdy vo výkone prokurátora. Aj samotná prezidentka hovorí, že ide o účelovú zmenu. Vnímate to tak? 

V prípade Daniela Lipšica by som mal problém vzhľadom na jeho bezúhonnosť a aj pre jeho tvrdú politickú orientáciu, bola by to veľká chyba, keby sa stal generálnym prokurátorom. Navyše bol obhajcom Igora Matoviča v prípade, keď prešetrovali jeho problémy s daňovým priznaním a zároveň je to stranícky kolega premiéra. Navyše Daniel Lipšic je ešte stále vo výkone podmienečného trestu uloženého súdom. Neviem si predstaviť, ako generálneho prokurátora kontroluje súdny úradník, či neporušuje podmienky uloženého trestu, Jedine, že by mu pani prezidentka udelila milosť. Som presvedčený, že Daniel Lipšic, ak by dostal túto ponuku, tak by ju odmietol. 

Bude to teda politicky dosadený prokurátor, ktorý bude plniť objednávky koalície?

V prípade Daniela Lipšica by išlo vyslovene o politicky dosadeného prokurátora. 

Doteraz bola voľba tajná, dnes chce vládna koalícia, aby bola verejná. Nemôže to znamenať pre prokurátora záväzok voči tým, ktorí ho volili a naopak nevôľu voči tým ktorí ho nevolili?

Som presvedčený, že v tomto prípade by mala byť voľba tajná. Nakoniec s týmto problémom sme sa stretli už pri voľbe generálneho prokurátora v decembri 2010, či sa bude voliť generálny prokurátor verejne alebo tajne. Nastala veľká hádka medzi koalíciou i opozíciou. V tom čase prišlo k tvrdému boju o menovanie politického nominanta. Dobroslava Trnku navrhol vtedajší poslanec SDKÚ Stanislav Janiš a Jozef Čentéš vyhovoval vtedajšej vládnej garnitúre. Všetci vedia, čo potom vzniklo. Najskôr sa volilo tajne, zistilo sa, že voľby boli zmanipulované a poslanci kupovaní na jednej aj na druhej strane. Začalo vyšetrovanie voľba bola vyhlásená za neplatnú. Po týchto udalostiach som povedal, že z týchto dvoch pánov, keď bude opäť voľba nevymenujem ani jedného. A predsa v tom čase premiérka Iveta Radičová tiež povedala, že ak bude zvolený Dobroslav Trnka, odchádza z vlády, hoci Trnku navrhoval ich nominant z SDKÚ. 

Nakoniec Richard Sulík nezákonne vyhlásil opätovne voľbu generálneho prokurátora, pretože bolo vydané predbežné opatrenie ÚS SR. Čentéš bol predsa len zvolený. V roku 2011 ste ho odmietli vymenovať za šéfa prokuratúry. Zdôvodnili ste to pochybnosťami, ktoré sprevádzali voľbu v parlamente, ako aj to, že ako prokurátor skartoval výpoveď vtedajšieho poslanca Igora Matoviča o korupcii v politike. Dnes Jozef Čentéš hovorí, že by mal záujem opäť o tento post. Považujete to za správne?

To, že nechal vymazať za pamäte počítača záznam z výsluchu a vzápätí skartoval všetky výtlačky niekoľko stránkového protokolu o výsluchu poslanca Matoviča spolu aj s nejakými poznámkami, len potvrdzuje dôvodné podozrenie a vážne pochybnosti prinajmenšom v administratívnej spôsobilosti riadiť prokuratúru. Ale to, že najprv vyhlásil, že protokol o výsluchu omylom skartovala zamestnankyňa prokuratúry a až potom, čo hovorkyňa prokuratúry toto jeho tvrdenie dementovala, sa priznal, že ich skartoval on sám – to vzbudzuje vážne pochybnosti o čestnosti Jozefa Čentéša, ktorá je nevyhnutnou nositeľkou ústavnej funkcie generálneho prokurátora. 

Pri obidvoch menách Jozefa Čentéša a Daniela Lipšica sa ostávame do pozície, že obidvaja kandidáti na generálneho prokurátora majú priamo nadväznosť na premiéra Matoviča...

To je to na čo ste sa pýtali, ide o to, že to bude buď jeden alebo druhý politicky dosadený generálny prokurátor. Prekvapuje ma, že informácie, ktoré som povedal, sú všeobecne známe a napriek tomu rada prokurátorov a právnicka fakulta chce navrhnúť Jozefa Čentéša. Veď na Slovensku máme množstvo prokurátorov, ktorí majú vysoký etický i morálny kredit.     

Koalícia vo svojom návrhu hovorí, že má právo odvolať generálneho prokurátora v prípade, ak svoju funkciu nevykonáva riadne, čestne, nezávisle a nestranne. Nemôže sa stať, že zrazu sa koalícii niečo znepáči, alebo nebude dostatočne poslušný voči vládnej garnitúre a odvolá ho?

V podstate dnes je podobná situácia, ktorú som zažil pred rokmi ja, pri odvolaní z pozície postu generálneho prokurátora, nebol som poslušný! V novele sa uvádza, že odvolanie generálneho prokurátora bude stáť na dobrej vôli poslancov NR SR. Toto bude určite problém, ak to nebude jednoznačnejšie definované v nove zákona, za akých podmienok bude môcť byť generálny prokurátor odvolaný. 

Aké požiadavky by ste kládli vy na človeka, ktorý má zastávať tak dôležitý post v štáte?

Hovorí sa, že by to mal byť odborník, akademik, má byť vzdelaný, áno súhlasím, ale na prvom mieste musí mať charakter a morálku, až potom nasleduje všetko ostatné, napríklad toto Jozefovi Čentéšovi chýba. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne