DRON NAMIESTO POŠTÁRA

Zásielková spoločnosť UPS dúfa, že by mohla získať súhlas na využívanie malých bezpilotných vrtuľníkov na komerčné účely

Foto ARCHÍV
Dátum 23.09.2016

ATLANTA 23. septembra (TASR/Extra plus) - Americká spoločnosť United Parcel Service (UPS) otestovala využívanie malých bezpilotných vrtuľníkov, tzv. dronov, na doručenie urgentných zásielok do ťažko dostupných oblastí. UPS sa spojila s výrobcom robotov a dronov CyPhy, v ktorom má svoj podiel, a tento týždeň uskutočnili prvú skúšku nového spôsobu dodávok urgentných zásielok na pobreží Atlantiku v štáte Massachusetts. Ich dron úspešne prepravil inhalátor z mestečka Beverly, neďaleko Bostonu, do detského letného tábora na ostrove Children's Island vzdialeného zhuba tri míle od pobrežia len za osem minút.

Zásielková spoločnosť UPS dúfa, že by vďaka tomu mohla eventuálne získať súhlas federálnych úradov s využívaním dronov na komerčné účely. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) však vyžaduje, aby človek, ktorý dron riadi, mal prístroj stále na dohľad. Tým sa komerčné lety do ťažko dostupných oblastí stávajú prakticky nemožné. Výrobcovia dronov sa snažia o zmenu týchto pravidiel a poukazujú na ich veľký potenciál, zvlášť v naliehavých prípadoch.