DRONY BY MOHLI NA SLOVENSKU DORUČOVAŤ POŠTU ČI JEDLO

Rezort dopravy upozorňuje, že mesačne na Slovensku vzlietne 20-tisíc dronov, no ich pohyb nie je nijakým spôsobom legislatívne upravovaný. 

Foto PIXABAY/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 02.12.2022

Drony by sa v budúcnosti mohli na Slovensku využívať pri doručovaní pošty, donáške jedla, pri postrekovaní polí, ale aj v zdravotníctve pri transporte krvi či ľudských orgánov. Umožniť to má nová legislatíva, ktorá bude regulovať prevádzku dronov. Pripravuje ju ministerstvo dopravy.

Zákon o civilnom letectve, ktorý vstúpil do platnosti ešte v roku 1998, navrhujú od základov zmeniť. Dôležitá je podľa štátu bezpečnosť vo vzduchu, špeciálne sa zameral na drony. Materiál už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a v parlamente by o ňom mali poslanci hlasovať v najbližších mesiacoch.

Rezort dopravy upozorňuje, že mesačne na Slovensku vzlietne 20.000 dronov, no ich pohyb nie je nijakým spôsobom legislatívne upravovaný. "Tak ako autá na cestách potrebujú usmerniť dopravnými značkami a predpismi, aby nevznikali nehody a premávka bola bezpečná, podobné pravidlá by mali vzniknúť aj pre nebo," uviedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Od členských štátov Európskej únie sa vyžaduje register užívateľov dronov. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá ho ešte nemá. Nový zákon by mal upravovať aj prehľad o vlastníkoch dronov. "Len nad Bratislavou máme mesačne asi 3000 preletov dronu, regulovaných je však iba šesť percent. Je teda jasné, že potrebujeme novú legislatívu, nové nástroje pre reguláciu," vysvetlil predseda Dopravného úradu Pavol Hudák.

Podľa Mareka Košudu z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach sa drony v zahraničí začínajú využívať v rôznych oblastiach pri každodenných činnostiach. "Môžu poslúžiť v zdravotníctve, v priemysle alebo poľnohospodárstve," uviedol. Regulácia ich prevádzky podľa neho zvýši bezpečnosť a výrazne prispeje k širokej implementácii dronov pre potreby spoločnosti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.