DRUCKER DAL PODNET NA GENERÁLNU PROKURATÚRU, MATOVIČ SA VRAJ DOPUSTIL SABOTÁŽE

Minister financií Igor Matovič sa podľa šéfa Dobrej voľby svojím konaním postavil proti slovenským inštitúciám a obhajuje obchodné záujmy iného štátu.

Foto tasr/martin baUMANN
Dátum 13.04.2021

Predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker v utorok podal na Generálnu prokuratúru SR (GP SR) podnet pre podozrenia zo spáchania trestných činov sabotáže či zneužitia právomocí verejného činiteľa v súvislosti s cestami ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) do Ruska a Maďarska. Matovič sa podľa Druckera svojím konaním postavil proti slovenským inštitúciám, obhajuje obchodné záujmy iného štátu a v neposlednom rade jeho vyhlásenia na adresu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) mali za následok, že zamestnanci týchto inštitúcii sa stali terčom osobných vyhrážok. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Igor Matovič verejne oznámil, že Ruská federácia žiada vrátiť dodávky vakcín Sputnik V, pretože slovenská strana porušila zmluvu. Keďže k dnešnému dňu nie je zmluva o dodávkach vakcín Sputnik V verejne dostupná, je potrebné, aby táto zmluva bola zverejnená a orgány činné v trestnom konaní dôkladne preverili výhodnosť a podmienky uzatvorenia tejto zmluvy,” podotkol Drucker. Ako doplnil, podľa verejne dostupných informácií, ktoré prezentovali bývalý predseda vlády Matovič a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), k dnešnému dňu malo na Slovensko prísť ďalších 400-tisíc vakcín Sputnik V, ktoré neprišli. „Dôvody pre ktoré neprišli ďalšie dávky týchto vakcín, či informácie o povinnosti vrátiť uhradené vakcíny, vzbudzujú vážne podozrenia z nevýhodnosti tejto zmluvy,” dodal.

Keďže podľa Druckera ide o verejné zdroje, ktoré sú použité na nákup týchto vakcín, je neprijateľné, aby zmluva nebola verejná vo všetkých častiach, ktoré nemajú charakter obchodného tajomstva. „Vyzývam preto predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), aby v záujme zvýšenia dôvery a odstránenia všetkých pochybností zverejnil zmluvu o nákupe Sputnik V," uzavrel líder Dobrej voľby. Matovič vo štvrtok 8. apríla navštívil Moskvu, kde rokoval o ruskej vakcíne Sputnik V. O deň na to cestoval do Budapešti na stretnutie s ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóm aj premiérom Maďarska Viktorom Orbánom. Szijjártó na piatkovej tlačovej besede po rokovaní s Matovičom vyhlásil, že na základe žiadosti Slovenska pomôže Maďarsko pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.