DUCH NÁRODA

Na Ministerstve vnútra SR je zaregistrovaných okolo 150 politických strán a hnutí a ďalších okolo 20 je v procese registrácie 

Foto Martin Baumann/TASR
Dátum 08.07.2019

V roku 2017 bola priemerná mesačná mzda na Slovensku 954 Eur. V roku 2017 sme podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat minuli túto sumu na Slovensku nasledovne. 23,7% výdajov išlo na bývanie a energie, 18,1% na jedlo a nealkoholické nápoje a 11% išlo na iné služby, ako výrobky osobnej potreby a všemožné druhy finančných úrokov a poplatkov. Na transport, z čoho podstatná časť bola na transport do práce, ďalších 7,9%. Na oblečenie a obutie išli ďalšie 4%. Takže na to, aby národ na Slovensku mal kde bývať, mal sa čoho najesť, mal v čom a ako chodiť do práce či školy a mal sa čím umyť, spotreboval v roku 2017 celkovo 64,7% svojich príjmov, teda prepočítané na priemernú mzdu 617 eur. Na druhej strane vyplýva z tej istej štatistiky, že sme ako národ  vydali na vzdelanie od predškolského po treťostupňové vysokoškolské 1,6%, teda 15 Eur.

V posledných parlamentných voľbách svoju nespokojnosť vyjadrilo 40,18 % oprávnených voličov tým, že neprišli voliť. Vo voľbách do Europarlamentu neprišlo k urnám 77,26 % oprávnených voličov. Jedna z mnohých príčin sa odzrkadľuje v horeuvedenej štatistike. A to je potenciál, ktorý momentálne nemá žiadna strana ani hnutie, no tento potenciál tu je a čaká na svoje prebudenie.

Naučiť sa byť Slovákmi

Prvý predseda Slovenskej Národnej Rady Jozef Miloslav Hurban vidiac stav podobný tomu dnes nám zanechal z roku 1846 odkaz, ktorý teraz posielam Vám, ktorí uvažujete, či otvorene pochybujete, či spájanie sa národných síl do jedného národného hnutia pre zachovanie Slovenskej štátnosti má zmysel..

„Aj my teda musíme sa už raz naučiť byť Slovákmi. A najprv to musíte urobiť vy, učení a osvietení ľudia slovenskí. Lebo od vás ide dobrý tón po strunách národného života. Lebo akože sa bude pýšiť menom Slovák slovenský remeselník, keď vidí, že jeho kňaz, jeho advokát, jeho sudca, jeho pán nič na to nedrží, alebo práve sám svoj slovenský pôvod zapiera a za svoje plemeno sa falošne hanbí.  

Duch národa je jeden subjekt, ako jeden človek, jedna osoba. Ako má on svoje zvláštnosti, svoj pôvodný duch, iba jemu samotnému náležiaci, ktoré určiteľnosti ho robia osobou od osoby druhej rozdielnou, práve tak má aj jeden celý národ takú svoju, od iných ho oddeľujúcu osobnosť. Len, pravda, táto celosť národná je masou bez riadu a skladu, bez jazyka a hlavy, ktorá - keď chce hovoriť a stávať na svete — musí byť predstavená, alebo, ako sa vraví, reprezentovaná. Túto reprezentáciu uskutočňujú jednotlivci, vynikajúci vo všetkých odboroch a okresoch života ako spoločenského, tak občianskeho, ako cirkevného a literárneho. Takíto duchom znamenitejší ľudia sú ústa národov: čo sú oni všetci pospolu a dohromady, to je duchovný život národa, jeho česť, jeho sláva. Ako sa národ sám v sebe vzdelal, stvoril a duchovne vyvinul, ako konečne prišiel k dokonalému poznaniu i uskutočneniu svojho určenia a povolania, to poznávame podľa tých osôb, ktoré svoje hlavy znali pozdvihnúť k vyšším krajom cnosti a statočnosti vojenskej, mestskej, vednej, cirkevnej a literárnej.“

Štát a jeho definícia

Štát je systémom samosprávy spoločnosti, ktorý zabezpečuje rozvoj alebo prinajmenšom prežitie obyvateľstva štátu bez straty kultúrnej a národnej identity pod vplyvom vonkajších faktorov. Štátnosť je subkultúra riadenia, na profesionálnom základe, ktorá spravuje záležitosti dôležité pre štát a jeho obyvateľov.

Ak štátna štruktúra nezabezpečuje fungovanie úlohy ochrany ľudí a ich kultúrnej a národnej identity, znamená to, že krajina má štátnosť, ale nie štát, pretože obyvateľstvo nemôže využívať prostriedky svojho štátu v záujme ľudí.

Teraz je Vám už možno jasnejšie, prečo toľko politikov v dnešnej dobe používa vetné spojenie „táto krajina“ a nie „tento štát“.

Spájať, či trieštiť?

Voľby do Národnej Rady Slovenskej Republiky sa budú konať 29.2 2020. Momentálne je zaregistrovaných na ministerstve vnútra okolo 150 politických strán a hnutí a ďalších okolo 20 je v procese registrácie.

Alternatívne médiá začínajú prinášať vedúce osobnosti časti týchto subjektov, ktorí svorne ponúkajú na svojej volebnej kandidátke prvé miesto doktorovi Harabinovi. Väčšie subjekty, z ktorých niektoré pôsobia v Duchu Národa už od roku 1871, sú pod neustálym tlakom alebo iné, ktoré čelia vnútorným rozporom jednotlivých frakcií majú členskú základňu, ktorá môže znamenať silný posun vo výsledkoch.

No je nutné prestať so štiepením. 150 strán a hnutí? 170? Je potrebný jeden program na opätovné zabezpečenie fungovania ochrany ľudí a ich kultúrnej a národnej identity. Je potrebný jeden mimoriadne silný subjekt, národné hnutie, zložené z odborníkov vo všetkých oblastiach, ktorých malé aj veľké strany sú schopné dodať. Tiež je potrebná silná základňa ľudí, ktorí sa budú vo všetkých stupňoch organizácií od vidieckych či mestských, okresných krajských až po celoslovenskú podieľať na splnení cieľov, ktoré si národné hnutie vytýči. Je to veľká úloha, ktorá ale musí začať nájdením Ľudí s veľkým Ľ, „úst Slovenského národa“, ktorí spoja ako Svätoplukove prúty, malé aj veľké strany a hnutia, veľké aj malé záujmy do jedného celku, do jedného názorového prútu. Potenciálom je 77 percent právoplatných voličov z volieb do Európskeho parlamentu, nádejou je ochrana a zlepšenie kvality života Slovenského národa na území Slovenskej republiky.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.