DUDA SA NEROZHODOL, ČI PODPÍŠE KONTROVERZNÝ RUSKÝ ZÁKON

Kontroverzný návrh zákona o ruskom vplyve v Poľsku najprv posúdia odborníci, než ho podpíše poľský prezident. Poradcovia Andrzeja Dudu to uviedli v sobotu s tým, že experti už začali s analýzou. Duda má na rozhodnutie o návrhu 21 dní. Návrh predpokladá vytvorenie štátneho výboru pre vyšetrovanie ruského vplyvu v Poľsku a národnej bezpečnosti, pričom bude mať právomoci prokurátora a sudcu.

Foto SITA/AP
Dátum 28.05.2023

Kontroverzný návrh zákona o ruskom vplyve v Poľsku najprv posúdia odborníci, než ho podpíše poľský prezident. Poradcovia Andrzeja Dudu to uviedli v sobotu s tým, že experti už začali s analýzou. Duda má na rozhodnutie o návrhu 21 dní. Môže ho buď podpísať, vetovať alebo ho poslať ústavnému tribunálu na posúdenie, či je v súlade s ústavou. Dolná komora parlamentu schválila návrh zákona o ruskom vplyve, ktorý predložila vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), v piatok.

Návrh predpokladá vytvorenie štátneho výboru pre vyšetrovanie ruského vplyvu v Poľsku a národnej bezpečnosti, pričom bude mať právomoci prokurátora a sudcu. Podľa kritikov sa chystaná legislatíva však zameriava na politickú opozíciu a môže ovplyvniť výsledok jesenných parlamentných volieb. Vo všeobecnosti je návrh, ktorý kritici prezývajú Lex Tusk, vnímaný ako cielený na bývalého premiéra a lídra opozičnej Občianskej koalície Donalda Tuska v čase, keď sa začína predvolebná kampaň.

PiS obviňuje politika, že bol počas jeho pôsobenia ako premiér v rokoch 2007 - 2014 príliš priateľský k Rusku. Opozícia apeluje na Dudu, aby návrh zamietol, pričom ho označila za „hanebný“ a uviedla, že to môže viesť k rozsiahlym „honom na čarodejnice“. Mnohí nezávislí odborníci tvrdia, že návrh porušuje ústavu. Dudov poradca Łukasz Rzepecki povedal, že počiatočná analýza sa už začala.

„Na návrh zákona sa veľmi, veľmi pozorne pozrieme a budeme ho analyzovať z právneho hľadiska, ale aj vo vzťahu k aktuálnej politickej situácii,“ povedal zjavne odkazujúc na vojnu na susednej Ukrajine. Rzepecki povedal, že Dudov tím si je vedomý „mnohých negatívnych emócií“, ktoré návrh sprevádzajú. Ďalší Dudov poradca Paweł Szrot sa vyjadril, že prezident verí, že „čím viac je transparentnosti vo verejnom živote, tým viac vysvetlení sa ponúka pre kontroverzné záležitosti, a tým lepšie“.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.