DUDA VYHLÁSIL NA HRANICIACH S BIELORUSKOM VÝNIMOČNÝ STAV

Bezprostredným dôvodom na vyhlásenie núdzového stavu je kríza spôsobená ťažkou situáciou 30 blízkovýchodných migrantov, ktorí uviazli na poľsko-bieloruských hraniciach, pretože ich Poľsko odmietlo prijať. 

Foto SITA/AP
Dátum 02.09.2021

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil vo štvrtok výnimočný stav v regiónoch, ktoré sa nachádzajú na hraniciach s Bieloruskom, pre situáciu spojenú s prílivom nelegálnych migrantov. Oznámil to prezidentov hovorca po tom, ako Duda podpísal výnos o vyhlásení výnimočného stavu, informuje agentúra PAP. Výnimočný stav bude trvať 30 dní a týkať sa bude Lubelského a Podleského vojvodstva. Prezidentovo rozhodnutie však ešte musí potvrdiť parlament.

Bezprostredným dôvodom na vyhlásenie núdzového stavu je kríza spôsobená ťažkou situáciou 30 blízkovýchodných migrantov, ktorí uviazli na poľsko-bieloruských hraniciach, pretože ich Poľsko odmietlo prijať. Migranti sú tam uviaznutí už tri týždne. O vyhlásenie núdzového stavu požiadala prezidenta začiatkom tohto týždňa poľská vláda. Premiér Mateusz Morawiecki vtedy vyhlásil, že situácia na hraniciach s Bieloruskom je krízová a napätá.

Poľsko, rovnako ako Litva, čelí v ostatných týždňoch náporu migrantov prichádzajúcich z Bieloruska. Viacerí predstavitelia týchto krajín obviňujú z organizovania nelegálnej migrácie režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa tak podľa nich snaží vyvolať v EÚ nestabilitu. Bieloruský líder ešte koncom mája oznámil, že jeho krajina v reakcii na tvrdšie západné sankcie už nebude brániť migrantom postupovať ďalej do EÚ. Poľsko pre krízu spôsobenú nelegálnou migráciou natiahlo pozdĺž hraníc s Bieloruskom ostnatý drôt a začalo aj s výstavbou 2,5 metra vysokého plota.
      

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.