DUNAJ SA SKRÁTIL O 134 KILOMETROV

Ľudské zásahy zapríčinili, že riečne usadeniny sa nedostávajú cez deltu do Čierneho mora, ale usádzajú na brehoch rieky, čím menia jej tvar, najmä tesne pred vodnými elektrárňami a hrádzami

Foto LENKA MAYEROVÁ
Dátum 13.05.2020

AUGSBURG 13. mája (TASR/extraplus.sk) - Dunaj sa za posledné dve storočia skrátil o 134 kilometrov v dôsledku ľudskej aktivity. Uvádza to nová medzinárodná štúdia zverejnená v utorok, o ktorej napísala agentúra DPA. Autori sa zamerali na riečne sedimenty, z ktorých takisto zistili, že v niektorých úsekoch je Dunaj až o 40 percent užší v porovnaní s polovicou 19. storočia, uviedol Bavorský úrad pre životné prostredie. Dôvodom sú podľa autorov ľudské zásahy, ako napríklad snaha vyrovnať tok rieky alebo protipovodňové opatrenia.

Ľudské zásahy takisto zapríčinili, že riečne usadeniny sa nedostávajú cez deltu do Čierneho mora, ale usádzajú na brehoch rieky, čím menia jej tvar, najmä tesne pred vodnými elektrárňami a hrádzami. Tieto usadeniny potom chýbajú v toku za hrádzami, čím sa koryto rieky prehlbuje.Autori uvádzajú, že iba desať percent rieky je vo svojom pôvodnom stave.Štúdia vznikla pod hlavičkou projektu Európskej únie DanubeSediment. Dunaj je s dĺžkou 2850 kilometrov druhou najdlhšou európskou riekou po ruskej Volge.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.