ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ: VIEM SI PREDSTAVIŤ SPOLUPRÁCU S HEGEROM AJ SO SULÍKOM

Lucia Ďuriš Nicholsonová v rozhovore pre agentúru SITA povedala, že Heger je dobrý a slušný človek, ktorý v premiérskej pozícii trochu precenil svoje schopnosti a podcenil zákernosť Igora Matoviča.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 30.01.2023

Lucia Ďuriš Nicholsonová si vie predstaviť spoluprácu s Eduardom Hegerom (OĽaNO) a aj so svojou bývalou stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Ako povedala v rozhovore pre agentúru SITA, Heger je dobrý a slušný človek, ktorý v premiérskej pozícii trochu precenil svoje schopnosti a podcenil zákernosť Igora Matoviča.

„Pevne verím, že sa z toho poučil a politicky dospel. Viem si predstaviť, že si s Eduardom Hegerom sadneme a porozprávame sa o možnej spolupráci,“ uviedla europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová, ktorá v súčasnosti zbiera podpisy pre svoju novú stranu Jablko. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) však z prípadnej spolupráce vylučuje, rovnako ako aj Smer- sociálnu demokraciu, Republiku, Kotlebovcov - ĽSNS aj Slovenskú národnú stranu.

Ako povedala, nebude spolupracovať „ani so žiadnymi inými pravicovými, ľavicovými alebo abnormálnymi extrémistami“. Určite si však vie predstaviť spoluprácu so SaS, „dokonca aj s Richardom Sulíkom či Braňom Gröhlingom“. Otázne však podľa nej je, či sa SaS dostane do parlamentu. „Pevne verím, že sa im podarí zastaviť prepad preferencií a začať byť opäť dôveryhodnou stranou s čitateľnou politikou pre voličov,“ skonštatovala.

Ďuriš Nicholsonová sa stretla aj s Mikulášom Dzurindom, bavili sa o politickej situácii, o hrozbe návratu Roberta Fica (Smer-SD) a nástupu extrémistov. „O konkrétnej forme našej spolupráce sme nehovorili a nič sme neuzavreli,“ povedala. Na otázku, či rokujú o prípadnej spolupráci aj s menšími stranami, ako sú Občianski demokrati Slovenska (ODS), Demokratická strana (DS), Šanca, Dobrá voľba a Umiernení, odpovedala, že rokovali so šéfom ODS Pavlom Mackom a má dohodnuté aj nejaké ďalšie stretnutia, medzi nimi aj s ľuďmi zo spomínaných strán.

Zdôraznila, že Jablko je nová, moderná strana, nezaťažená minulosťou a napriek tomu, že ona sama sa pohybuje v politike dlhšie, nemá žiadne korupčné škandály ani iné tiene podozrení. Strana bude podľa nej pozorne zvažovať, s kým sa môže potenciálne spojiť, pretože si chce zachovať čistý štít.

Ďuriš Nicholsonová prezradila aj niekoľko mien, ktoré budú súčasťou Jablka. Zo známych politikov je to niekdajší minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál, ktorý v minulosti pôsobil rovnako ako Ďuriš Nicholsonová v SaS. „Je to najväčší odborník na reformu dôchodkov a celkovo sociálnych dávok a v týchto dňoch finišuje na programe pre sociálnu oblasť. Na sociálnu oblasť budeme mať aj ďalšie odborníčky - Lýdiu Brichtovú, expertku na sociálne služby, ktoré na Slovensku zlyhávajú, a tiež Bibiálnu Kudziovú, ktorá zastrešuje slovenské opatrovateľky v Rakúsku,“ vymenovala Ďuriš Nicholsonová.

Medzi ďalšími menami strany je napríklad Ronald Blaško, šéf AmCham, ktorý sa venuje školstvu. Strana Jablko naďalej rokuje s bývalých štátnym tajomníkom rezortu zahraničia a odídencom z SaS Martinom Klusom. „Martin sa netají tým, že chce ísť do diplomacie, tak zvažuje svoje možnosti,“ doplnila europoslankyňa.

Jablko chce výrazne cieliť aj na mladých voličov. Ďuriš Nicholsonová verí, že budú slušnou alternatívou k existujúcim stranám a voľbou číslo jeden pre mladých voličov - prvovoličov, ktorí hľadajú modernú stranu nezaťaženú minulosťou. Zároveň chcú dať mladým aj priestor v strane. Dodala, že názov Jablko má zosobňovať to, že je svieže, chutné a zdravé, každý ho pozná, je na stole v každej domácnosti, je tu pre všetkých, nerozdeľuje, ale spája.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.