DVE ČASOVÉ PÁSMA NA CYPRE

Ostrov už nebude rozdelený len etnicky

Foto ARCHÍV
Dátum 10.09.2016

ISTANBUL 10. septembra (TASR/Extra plus) - Odštiepení cyperskí Turci sa rozhodli prijať návrh Turecka neposunúť hodiny o hodinu späť v októbri, keď sa skončí obdobie letného času. Znamená to, že etnicky rozdelený Cyprus bude mať časť roka aj dve odlišné časové pásma.

Cyperský prezident Nicos Anastasiades toto rozhodnutie odsúdil, tvrdiac, že to vysiela do sveta nedobrý odkaz v čase, keď sa obe strany - cyperskí Gréci a cyperskí Turci - nachádzajú uprostred náročných rokovaní ohľadom znovuzjednotenia tohto ostrovného štátu ležiaceho v Stredozemnom mori.

Podľa prezidenta podobné kroky naznačujú, že vyjednávania sú zamerané na získanie "kúsku Turecka" do budúceho federatívneho Cypru. Cyprus, ktorý uplatňuje letný čas, sa rozdelil v roku 1974, keď po prevrate cyperských Grékov, ktorí chceli ostrov spojiť s Gréckom, sem Turecko vyslalo svoje sily.

Ankara sa vo štvrtok rozhodla, že nebude ďalej uplatňovať letný čas a 30. októbra nevráti čas o hodinu dozadu. Tento krok teraz prijali aj cyperskí Turci. Severocyperskú tureckú republiku však uznáva iba samotné Turecko. Republika je preto ekonomicky, vojensky a politicky závislá od Turecka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.