DVOJAKÝ METER

Srbsko žiada na pozadí situácie okolo Katalánska konferenciu o Kosove 

Foto TASR/AP
Dátum 04.11.2017

BELEHRAD 4. novembra (TASR/Extra plus) - V súvislosti so situáciou okolo separatistických snáh v španielskom Katalánsku žiada Srbsko zvolanie medzinárodnej konferencie, ktorej témou by bolo definitívne vyriešenie dlhoročného problému Kosova. "Keď môže Španielsko bojovať za svoj koncept pre Katalánsko, potom môžeme aj my, Srbi, bojovať za svoju krajinu," citoval srbského ministra zahraničných vecí Ivicu Dačiča v sobotu denník Večernje Novosti. Priniesol aj vyjadrenia ďalších srbských politikov, ktorí podporili myšlienku zmienenej konferencie. Dačič zdôraznil, že srbské odmietanie uznať nezávislosť Kosova je to isté ako odmietavý postoj Španielska voči referendu o nezávislosti Katalánska.

Kosovo s prevažne albánskym obyvateľstvom vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť od Srbska. Medzičasom jeho samostatnosť uznalo približne 110 krajín sveta, Srbsko to však naďalej odmieta. Európska únia sa už dlhé roky pokúša do značnej miery bezúspešne sprostredkovať rozhovory medzi Belehradom a Prištinou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.