DVOJAKÝ METER

Ľ. Blaha: „Liberálne médiá sa tvária, akoby bol Krym súčasťou Ukrajiny od stvorenia sveta.“

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 21.07.2018

BRATISLAVA 21. júla (TASR/Extra plus) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR žiada ukrajinského veľvyslanca Jurija Mušku, aby na tlmočenie svojich postojov uprednostňoval obvyklú diplomatickú komunikáciu pred verejnými vyhláseniami. V reakcii na vyhlásenie veľvyslanca to povedal hovorca slovenského rezortu diplomacie Peter Susko. Muška vo štvrtok povedal, že nie je šťastný z rozhodnutia poslancov Národnej rady SR, ktorí sa začiatkom augusta chystajú na Ruskom anektovaný Krym skúmať tamojšie pomery. Upozornil ich tiež, že tým porušia ukrajinské zákony.

"Pokiaľ ide o avizovanú cestu pána Marčeka a ďalších osôb na Krym, ako sa to uvádza v stanovisku predsedu NR SR, tieto osoby plánujú navštíviť Krym nie ako poslanci Národnej rady SR, ale ako súkromné osoby. Tieto skutočnosti, ako aj postoj slovenskej diplomacie v danej veci, sú všeobecne známe a boli opakovane tlmočené tak ukrajinskému veľvyslancovi na Slovensku, ako aj našim ukrajinským partnerom v Kyjeve," povedal Susko.

Muškove vyjadrenie kritizoval predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Ten ho vyzval, aby sa nevyjadroval k súkromným cestám poslancov NR SR. Danko chce požiadať ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD), aby veľvyslanca upozornil, že takéto vyjadrenia sú nezlučiteľné s jeho funkciou. Dodal tiež, že ukrajinské zákony pre slovenských občanov neplatia. Muška okrem verejného vyjadrenia napísal list slovenským politickým stranám, aby svojich poslancov od takýchto krokov odhovorili.

Organizátorom cesty na Krym je poslanec NR SR Peter Marček (nezaradený). Mená ostatných poslancov povedať nechcel, priznal len svoju kolegyňu Martinu Šimkovičovú (nezaradená), ktorá však má zatiaľ problém s termínom. Okrem tejto dvojice majú vycestovať ďalší štyria koaliční poslanci. Poslanci odletia 31. júla do Moskvy a následne 1. augusta na Krym. Vrátiť sa plánujú 4. augusta.

Oficiálny postoj Slovenska je, že anexia Krymu bola porušením medzinárodného práva. To v stanovisku pripomína aj MZVaEZ. "SR uznáva územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach, t.j. vrátane územia Krym," konštatoval Susko. Marček s tým však nesúhlasí. "Lebo Krym odjakživa patril Rusku," povedal. Ministerstvo tiež uviedlo, že návštevu Krymu vzhľadom na súčasnú situáciu neodporúča. "Osoby, ktoré Krym navštívia bez povolenia ukrajinských orgánov, najmä ak prídu z územia Ruskej federácie, musia počítať s konzekvenciami ukrajinskej strany. Ukrajina v týchto prípadoch zakáže týmto osobám bez ohľadu na ich štatút vstup na svoje územie," priblížil Susko.

Na situáciu zareagoval i poslanec Ľuboš Blaha. „To je úžasné. Keď poslanci parlamentu cestujú do Kosova, nikto to nerieši, ale keď idú poslanci súkromne na Krym, médiá z toho robia poprask. V prípade Kosova nikto z liberálnych médií nespomenie, že ho ukradli Srbsku proti jeho vôli. Ale pri Kryme sa tvária, akoby bol súčasťou Ukrajiny od stvorenia sveta. Ten dvojaký meter je absurdný. Ja v tomto nespochybňujem pozíciu vlády. Slovensko vždy rešpektovalo medzinárodné právo a tak je to správne. Ale netvárme sa, že Krym možno hodiť pod nejakú šablónu. Krym je predsa prípad sui generis.

Chruščov v roku 1954 daroval ruský poloostrov Krym sovietskej Ukrajine z čisto administratívnych dôvodov v rámci jednotného Sovietskeho zväzu. Krym tým neprestal byť ruský. Len sa dostal pod správu inej časti ZSSR. Pre lepšiu predstavu, to je akoby Zápotocký kedysi administratívne prenechal Oravu českej časti jednotnej ČSSR. Myslí si niekto, že by tým Orava prestala byť slovenská? Alebo že by tým raz a navždy Česko získalo nespochybniteľný nárok na slovenskú zem? Či sa to niekomu páči, alebo nie, podobne je to aj s Krymom. Ten bol a ostane ruský. Čo samozrejme neznamená, že je možné porušovať medzinárodné právo. Chce to dohodu, a preto verím v diplomaciu,“ vyhlásil. 

Pripomína, že za slovenský parlament nejde na Krym nikto. Kam idú poslanci súkromne, je podľa Ľuboša Blahu ich vec. Pripomína, že je nutné rozlišovať oficiálne a súkromné cesty, lebo inak sa z poslancov stanú otroci štátu. „Ako súkromná osoba sa aj ja veľmi rád pôjdem pozrieť na Krym, pretože je to magické miesto ruských dejín a mňa z historického hľadiska nesmierne zaujíma. Zároveň však verím, že spor o Krym medzi Ruskom a Ukrajinou sa podarí diplomaticky vyriešiť, pretože práve to je v štátnom záujme Slovenska,“ dodal na záver.