DZURINDA: KEBY SME MALI ISTOTU, ŽE RUSKO PORAZÍME, VPÁLIME TAM OKAMŽITE

Bývalý premiér SR Mikuláš Dzurinda: Bolo len otázkou času, kedy bude životná úroveň priemerného Ukrajinca vyššia ako životná úroveň priemerného Rusa. Keď som si to všetko dal dohromady, tak mi bolo jasné, že Putin strašne trpí, bojí sa toho a klan, ktorému velí, je veľmi ohrozený, a že to asi nedopustí.

Foto SITA/IVAN fleischer
Dátum 19.03.2022

Hosťom podcastu Denníka N Monika Tódovej bol bývalý premiér SR a bývalý minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Ten trinásť dní pred inváziou Ruska na Ukrajinu v denníku SME povedali, že pokiaľ bude Putin žiť a nerezignuje na Ukrajinu, tak sme sa dostali do neriešiteľnej situácie. „Buď sa to skončí tak, že Ukrajina vstúpi do Aliancie, alebo sa jej Putin zmocní. Európska únia to neudrží,“ vyhlásil. 

„Už dlho mi bolo jasné, že Kremeľ a pán Putin majú Ukrajinu v zuboch. Mohol by som hovoriť mnohé perličky, keď som sa o tom presvedčil naživo medzi štyrmi očami s prezidentom Putinom. Slúžil som na Ukrajine zo päť rokov ako poradca prezidenta Porošenka a bolo mi jasné, že Ukrajina sa vzmáha. Videli sme to aj s Miklošom, ktorý je môj kamarát a slúžil čiastočne so mnou a potom tam aj ďalej pracoval. Ukrajina sa pustila do reforiem, o ktorých sme nikdy ani nedúfali, že sa do nich pustí. Bolo len otázkou času, kedy bude životná úroveň priemerného Ukrajinca vyššia ako životná úroveň priemerného Rusa. Keď som si to všetko dal dohromady, tak mi bolo jasné, že Putin strašne trpí, bojí sa toho a klan, ktorému velí, je veľmi ohrozený, a že to asi nedopustí,“ vyhlásil Dzurinda zaspomínajúc si na to, aký bol Putin v časoch, keď sa politicky stretli. Na jednej strane je podľa neho veľmi šarmantný, na druhej aj vznetlivý.

Tódová pripomenula, že špeciálna operácia, ktorú Rusko vedie na Ukrajine, má za cieľ denaficikovať Ukrajinu, na čo ju Dzurinda poprosil, aby nešírila také fašistické bludy a viackrát počas relácie vyzval, aby sa vyhlásenia ruskej strany nedostávali do médií. Putinov prejav prirovnal k Hitlerovmu Mein Kampfu. Dzurinda okrem iného v rozhovore povedal aj to, že Ukrajinu všetci milujeme.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.