DZURINDA V AKCII

Opozícia nepochopila víziu budúcnosti, tak ako kedysi nepochopil veštbu lýdsky kráľ, ktorý zničil vlastnú ríšu

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 23.03.2018

V čase, keď Peter Pellegrini odovzdával zoznam mien nového kabinetu prezidentovi Andrejovi Kiskovi, slovenská opozícia vyhlásila, že dosiahla dohodu o termíne predčasných volieb. Tri opozičné parlamentné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina v zákone navrhujú, aby sa voľby do NR SR konali 8. septembra 2018.

Premárnená šanca

Zároveň oznámili, že začínajú zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, kde by sa mal tento návrh prerokovať. „Volanie verejnosti po predčasných voľbách a zmene, ktorú by mali vyvolať, je mimoriadne silné. Predčasné voľby považujeme za legitímne riešenie súčasnej politickej situácie, ktorá môže vyústiť do chaosu. Treba ich preto uskutočniť čím skôr. Očakávame, že s podporou občanov sa nám v parlamente nakoniec podarí získať potrebných 90 hlasov na ich presadenie. Súčasná vládna koalícia nedokáže občanom ponúknuť vládu, ktorá by vzbudzovala dôveru vo svoje schopnosti očistiť verejný život od organizovaného zločinu, ktorý zapustil do štátnych inštitúcií hlboké korene,“ uviedli opoziční poslanci v oficiálnom stanovisku. Rozhodnutie a dohoda prichádzajú neskoro, to mali urobiť v deň, keď Robert Fico ponúkol svoju funkciu a pád vlády. Ich predĺžená ruka v prezidentskom paláci sa im síce pokúsila pomôcť tým, že na prvý raz nevymenovala vládu pod vedením Petra Pelegriniho, ale druhý pokus už musel Andrej Kiska rešpektovať vzhľadom na svoje kompetencie. Slovenská republika je napriek želaniam prezidenta SR stále parlamentnou demokraciou, a preto vyvolávanie napätia bolo nepatričné, najmä ak v tom čase dezignovaný premiér preukázal parlamentnú väčšinu, ktorá vysloví novej vláde dôveru.

Pýthiina veštba

Opozícia, ktorá sa urputne snaží prevziať moc, nepochopila víziu budúcnosti. Presne tak ako kedysi nepochopil veštbu lýdsky kráľ. Ten sa starogréckej veštkyne Pýthie v chráme Apolóna v Delfách opýtal, či má bojovať proti Peržanom. Pýthia mu odpovedala: Keď prekročíš rieku Halys, zničíš veľkú ríšu. Lýdsky kráľ rieku prekročil a veľkú ríšu – svoju vlastnú – zničil. Nakoniec tento osud môže postihnúť aj súčasnú opozíciu a zničí sama seba. Pred pár dňami zlyhala. Jej úlohu prevezmú novovznikajúce strany, ktorým ľudia budú dôverovať. Občania už nebudú veriť Richardovi Sulíkovi, Igorovi Matovičovi ani Borisovi Kollárovi. Tieto figúrky už nepredstavujú politikov s nezašpinenou košeľou a novou tvárou. Navyše všetci traja majú poškvrnenú minulosť, ktorá ich stále viac dobieha. Nehovoriac o tom, že opozícii chýba skutočný líder, ozajstný charizmatický chlap s čistým štítom, úprimný a neopozeraný. Opozícia a mimovládky dokázali dostať do ulíc viac ako 65-tisíc občanov, ale čo je to v porovnaní s celkovým počtom oprávnených voličov, ktorých je takmer štyri a pol milióna. Netreba zabúdať na ohavný skutok, ktorý sa stal – vraždu dvoch mladých ľudí, ktorú opozícia dokonalým spôsobom zneužíva. Súhlasím, že jediným férovým riešením sú predčasné voľby, lenže tie musia byť vyhlásené nie pod tlakom, ale po jednoznačnej dohode v NR SR. Opozičníci neboli schopní dosiahnuť kompromis s ich niekdajším parťákom Bélom Bugárom ani s nepolitikom Andrejom Dankom. Premrhali príležitosť nanovo rozdať karty. Predčasné voľby by ukázali, či má súčasná opozícia takú moc, ako deklarujú mainstreamové médiá či tretí sektor. V opačnom prípade by sa nimi posilnil štát a nakoniec aj politický guru Robert Fico. V tejto chvíli expremiéra ľudia vnímajú ako martýra a napriek tomu, že sú mnohí občania na neho a jeho bývalých kumpánov nahnevaní, nakoniec by ho pravdepodobne bránili a odovzdali by mu protestný hlas. A koniec koncov, mnohí si nevedia predstaviť vo vláde trio Sulík, Matovič, Kollár s tichou podporou Kotlebu.

Vytrvalý bežec

Opozícia roztočila veľkú hru, na ktorú nemá. Dnes jej totiž chýba Washingtonom vyškolený Mikuláš Dzurinda. Ten síce nebol „mačo“, ale vedel sa fantasticky pohybovať na politickej šachovnici, čo neraz dokázal svojimi spravodajskými hrami. Ich príkoria neraz okúsila „líderka“ SDKÚ Iveta Radičová, ktorá to nakoniec vzdala, pretože bola prikrátka na Mikiho intrigy. Vzrastom malý premiér, no zato dokonale vytrvalý (maratónmi vytrénovaný) je vo výbornej kondícii i dnes. Potvrdil to v nedávnej diskusnej relácii Otázky Václava Moravca v Českej televízii, v ktorej sa vyjadroval k aktuálnej politickej situácii na Slovensku. Aj to vypovedá o stave slovenskej opozície. Dali prednosť mimoparlamentnému politikovi. Dvojnásobný premiér si v mimoriadne zaujímavej diskusii zobral na paškál nielen Roberta Fica, ale aj počínanie slovenskej opozície a prezidenta Andreja Kisku. „Pravdupovediac až taký výbuch som nečakal, ale vôbec ma neprekvapuje. Celé roky sa problémy zametali pod koberec. Sloganom súčasného vládnutia sa stalo ‚skutok sa nestal‛, pričom sa stalo tak veľa do očí bijúcich skutkov, že ľudia toho jednoducho majú dosť,“ povedal bývalý predseda vlády na otázku moderátora, či očakával, že vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice spôsobí až taký výbuch.

Tlak na predčasné voľby

Václava Moravca zaujímalo, či napätie v spoločnosti Robert Fico ustojí, alebo budú vypísané predčasné voľby. „Päť ku štyrom by som povedal, že to neustojí, ale závisí to od dvoch faktorov. Nielen od vôle občanov a ulice, ale aj od toho, či sa spamätá slovenská opozícia. Lebo zatiaľ viac spí, ako činí. Ten proces občianskej nespokojnosti by mal byť sprevádzaný aj aktivitami opozície. V tejto chvíli by opozícia mala konať v rámci svojich ústavných možností v parlamente,“ povedal. Podľa Mikuláša Dzurindu sa pod tlak dostal nielen Robert Fico a jeho vláda, ale aj prezident Andrej Kiska, ktorý nevyužil prvopočiatočný manévrovací priestor, a ten sa mu nesprávnymi krokmi nakoniec veľmi zúžil. Dzurinda nepredpokladá, že sa v parlamente nájde deväťdesiat hlasov potrebných na skrátenie volebného obdobia. Podľa neho sa vládnuca i poslanecká stolička opúšťa veľmi ťažko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.