EK: POĽSKU SME UDELILI SANKCIE LEN PRETO, ABY SA PODRIADILO ROZHODNUTIAM EÚ

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders vyhlásil, že ak Poľsko nebude rešpektovať rozhodnutia európskeho súdu, dostane pokutu. Ak pokutu nezaplatí, EK si peniaze vezme s tým, že Brusel má na to svoje páky.

Foto SITA/AP
Dátum 19.11.2021

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders po štvrtkovom rokovaní v Poľsku vyhlásil, že jediným východiskom z konfliktu medzi Varšavou a Bruselom je dodržiavanie rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie (SDEÚ). Reynders v rozhovore pre súkromnú spravodajskú televíziu TVN24 uviedol, že Európska komisia (EK) požiadala o uvalenie finančných sankcií na Poľsko len preto, aby sa Varšava podriadila rozhodnutiam SDEÚ. Správu v piatok priniesla agentúra PAP.

Reynders spresnil, že ak Poľsko nebude rešpektovať rozhodnutia súdu, dostane pokutu. Ak pokutu nezaplatí, EK si peniaze vezme s tým, že Brusel má na to svoje páky. Napriek sporu medzi eurokomisiou a Poľskom Reynders vyjadril presvedčenie, že Varšava chce zostať v EÚ a že situácia je iná ako v Spojenom kráľovstve, ktoré sa rozhodlo opustiť Úniu.

Reynders bol na dvojdňovej návšteve Varšavy. Vo štvrtok rokoval s predsedom poľského Senátu Tomaszom Gdrodzkim, ministrom pre záležitosti EÚ Konradom Szymańskim, ministrom spravodlivosti Zbigniewom Ziobrom a stretol sa aj s členmi výboru Sejmu pre spravodlivosť a záležitosti EÚ. Začiatkom týždňa podal minister spravodlivosti Ziobro na poľský ústavný tribunál podnet, v ktorom spochybňuje právny základ pokút od Súdneho dvora EÚ.

V júli SDEÚ nariadil Poľsku, aby okamžite pozastavilo činnosť disciplinárneho senátu najvyššieho súdu z dôvodu nedostatku nezávislosti od vlády. Komisia 7. septembra požiadala SDEÚ, aby Poľsku uložil finančné sankcie za nerešpektovanie rozsudku. Koncom októbra SDEÚ oznámil, že Poľsko bude musieť zaplatiť Komisii penále vo výške jeden milión eur denne za to, že nezastaví činnosť disciplinárnej komory. Ten istý súd ešte v septembri rozhodol, že Varšava musí zaplatiť 500.000 eur denne za nezastavenie ťažby v povrchovej hnedouhoľnej bani Turów, ktorá je predmetom environmentálnej sťažnosti zo strany Českej republiky.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.