ELEKTRINA A PLYN NA BUDÚCI ROK OPÄŤ ZDRAŽEJÚ

V budúcom roku by tak mala elektrina medziročne zdražieť o 7,5 percent, o rok neskôr o 12 percent. Cena plynu by sa v budúcom roku mala zvýšiť o 25,1 percent a v tom ďalšom o 6,8 percent. Cena tepla by sa v roku 2024 mala podľa odhadov zvýšiť o 18,1 percent a o rok neskôr o 4,9 percent.

Foto PEXELS/ilUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 28.06.2023

V tomto roku vláda uchránila domácnosti od zreálnenia cien elektriny, plynu a tepla. No ako uvádzajú analytici zo združenia Dáta bez pátosu na sociálnej sieti, ceny v budúcom roku pôjdu hore a domácnosti budú musieť začať šetriť. „Obyvateľstvo by malo postupné zreálňovanie cien prijať racionálne a s pochopením. Núdznym by vláda mala vedieť cez príspevky na bývanie a dávky v hmotnej núdzi pomôcť. Ostatní budú musieť byť solidárni,“ uviedli analytici.

Prehľad regulovaných cien spracovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). V aktuálnej prognóze predpokladajú platnosť dohody so Slovenskými elektrárňami v celom horizonte prognózy, kde pre rok 2024 je dohodnutý nulový nárast komoditnej zložky konečnej ceny elektriny pre domácnosti a v ďalších rokoch prognózy o 9 %.

V roku 2024 očakáva rada výraznejší nárast regulovaných cien plynu a tepla pre približovanie sa komoditnej zložky ceny k trhovým cenám podľa futures.

V roku 2025 už bude spotrebiteľská cena plynu a tepla pokrývať náklady dodávateľov na nákup komodity a v ďalších rokoch predpokladajú už len premietnutie ostatných nákladov do koncových spotrebiteľských cien.

V budúcom roku by tak mala elektrina medziročne zdražieť o 7,5 %, o rok neskôr o 12 %. Cena plynu by sa v budúcom roku mala zvýšiť o 25,1 % a v tom ďalšom o 6,8 %. Cena tepla by sa v roku 2024 mala podľa odhadov zvýšiť o 18,1 % a o rok neskôr o 4,9 %.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.