EPIDEMIOLÓG: AK MÁTE DVE DETI, VIANOCE BY STE MALI PREŽIŤ LEN S JEDNÝM, ALE ANI TO NIE JE BEZPEČNÉ

Minister zdravotníctva Marek Krajčí odporúča ľudom, aby si počas vianočných sviatkov vytvorili bublinu, ktorá bude pozostávať z najviac dvoch domácnosti. Epidemiológ Martin Pavelka ale tvrdí, že ani tieto bubliny nie sú bezpečné. 

Foto Archív
Dátum 21.12.2020

Zlá epidemiologická situácia trápi aj Slovensko a minister zdravotníctva Marek Krajčí odporúča ľuďom, aby vytvorili bubliny, ktoré budú pozostávať z najviac dvoch domácností. Odporúčanie má trvať počas celej doby lockdownu, teda zákazu vychádzania a to do 10. januára.

„Chcem apelovať vzhľadom na množstvo výnimiek, ktoré zákaz vychádzania má, aby ľudia dodržiavali základné odporúčanie a usmernenie vlády, aby sa počas zákazu vychádzania počas sviatkov stretli s maximálne jednou domácnosťou. Aby sa počas sviatkov stretli maximálne dve domácnosti a aby nedochádzalo k stretnutiam ďalších ľudí," vyhlásil Krajčí.

V praxi to znamená, že keď majú rodičia tri deti, z ktorých všetci traja žijú v inej domácnosti ako rodičia, iba jedno dieťa môže prežiť sviatky s rodičmi. Keď sú rodičia rozvedení, dieťa si môže vybrať len jedného rodiča, s ktorým bude doma na Vianoce. Druhého rodiča bude môcť navštíviť až po skončení zákazu vychádzania.

Krajčí vysvetlil, že práve Vianoce sú ideálnym časom na šírenie infekcie, pretože sa zvyčajne stretávajú veľké množstvá ľudí aj so širšou rodinou. Tento rok by mal byť ale úplne iný. Krajčí zároveň vyzval ľudí, aby cestovanie a návštevy zvážili. Tí, ktorí nie sú odkázaní na pomoc druhých, by mali ostať doma a nevytvárať bublinu. Tá je určená len pre osamelých ľudí alebo tých, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých. Títo ľudia by si mali vybrať jednu domácnosť, s ktorou prežijú sviatky aj Silvestra a nemali by prísť do styku s inými ľuďmi mimo bubliny.

Epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz Martin Pavelka ale upozorňuje, že ani bubliny nie sú stopercentne bezpečné. „Vždy, keď spájame ľudí, ktorí by sa za normálnych okolností nespojili, zvyšujeme riziko. Keď zvyšujeme riziko, premietne sa to do počtu hospitalizácií aj úmrtí. Ľudia by mali zvážiť, či bublinu vytvoriť a či do nej vstúpiť," radí Pavelka.

Ak rodičia žijú doma aj s deťmi, nepotrebujú sa podľa neho nutne stretávať s ďalšou domácnosťou. Zvážiť by sa to malo pri ľuďoch, ktorí sú už dlho kvôli epidémii osamelí. V takom prípade podľa Pavelku treba zvážiť aj dopady na psychiku ľudí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.