ERDOGAN: NIE JE MOŽNÉ, ABY NATO SPOLUPRACOVALO S IZRAELOM
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan: Kým nebude nastolený úplný a udržateľný mier v Palestíne, Turecko neschváli snahy o spoluprácu s Izraelom v rámci NATO.
Nie je možné, aby Severoatlantická aliancia pokračovala v partnerstve s izraelskou vládou, vyhlásil v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. "Kým nebude nastolený úplný a udržateľný mier v Palestíne, Turecko neschváli snahy o spoluprácu s Izraelom v rámci NATO," uviedol turecký líder na tlačovej konferencii na summite Aliancie. Erdogan, ktorého vládna strana má korene v politickom islame, je otvoreným kritikom Izraela.
Turecko tiež podľa Erdogana stále pokračuje vo svojich diplomatických snahách o ukončenie rusko-ukrajinskej vojny. "Vyjadril som tu otvorene svoj názor, že nikdy nemôže byť dovolené, aby sa NATO stalo stranou vo vojne na Ukrajine," citovala prezidenta agentúra AFP. Zároveň poukázal na to, že nemožno zavrhovať diplomaciu a rokovania nevyhnutne neznamenajú kapituláciu.
Turecký líder na tlačovej konferencii tiež oznámil, že nariadil šéfovi tureckej diplomacie Hakanovi Fidanovi, aby sa stretol so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom a začal s obnovou vzťahov so Sýriou. Už v nedeľu Erdogan avizoval, že Turecko by mohlo pozvať Asada "kedykoľvek" na rokovania o možnom obnovení diplomatických vzťahov. V súvislosti s predajom amerických stíhačiek F-16 Turecku Erdogan podľa vlastných slov hovoril s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý mu prisľúbil, že túto záležitosť v priebehu niekoľkých týždňov vyrieši.
V marci americký Senát prehlasoval snahu o zastavenie predaja stíhačiek F-16 a modernizačných súprav Turecku, ktorý schválila Bidenova administratíva po tom, čo Turecko odobrilo vstup Švédska do NATO. Erdogan na piatkovej tlačovej konferencii zároveň povedal, že očakáva solidaritu od spojencov v NATO v súvislosti s tureckým bojom proti terorizmu.
Turecký líder okrem toho povedal, že jeho krajina sa chce stať stálym členom Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). Túto organizáciu založili v roku 2001 Rusko, Čína a stredoázijské krajiny ako protiváhu voči západným alianciám. "Nemyslíme si, že Šanghajská organizácia pre spoluprácu je alternatívou k NATO," uviedol Erdogan.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.