ERDOGAN VAROVAL EÚ, ŽE TURECKO NEBUDE SKLADOM UTEČENCOV

Turecký prezident svoj prejav predniesol po tom, ako v uplynulých týždňoch stúpol počet Afgancov, ktorí do Turecka prišli cez hranice s Iránom.

Foto Archív EP
Dátum 20.08.2021

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého krajina čelí potenciálnej novej vlne migrácie z Afganistanu, vyzval európske krajiny, aby zdieľali zodpovednosť za Afgancov utekajúcich pred militantným hnutím Taliban a upozornil, že Turecko sa nestane pre Európu „skladom utečencov“. V televíznom prejave Erdogan vo štvrtok zároveň povedal, že jeho vláda, „ak to bude nutné“, začne rokovania s vládou, ktorú by mohol sformovať Taliban.

Erdogan svoj prejav predniesol po tom, ako v uplynulých týždňoch stúpol počet Afgancov, ktorí do Turecka prišli cez hranice s Iránom. V Turecku však zosilneli protiimigrantské nálady, keďže krajina zápasí s ekonomickými ťažkosťami, vrátane vysokej nezamestnanosti, ktoré ešte zhoršila pandémia koronavírusu.

„Musíme pripomenúť našim európskym priateľom tento fakt: Európa nemôže zotrvávať mimo problému utečencov tým, že tvrdo uzatvorí svoje hranice,“ povedal Erdogan. „Turecko nemá povinnosť, zodpovednosť alebo záväzok byť pre Európu skladom utečencov,“ vyhlásil turecký prezident.

Erdogan dodal, že v jeho krajine žije päť miliónov cudzincov, vrátane 3,6 milióna Sýrčanov, ktorí ušli pred občianskou vojnou, a 300-tisíc Afgancov. Konštatoval, že si je vedomý nespokojnosti tureckej verejnosti s utečencami. Zopakoval pritom, že jeho krajina zvýšila počet vojakov a policajtov na svojich hraniciach s Iránom, a že múr, ktorý budujú na hraniciach, je takmer dokončený.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.