ESĽP ODSÚDIL RUSKO, ŽE PRÁVNE NEUZNÁVA HOMOSEXUÁLNE PÁRY

Ruské úrady sa odvolávajú na ochranu tradičných rodinných hodnôt, ochranu maloletých pred propagáciou homosexuality a tiež na odpor verejnej mienky v Rusku k revízii takýchto právnych noriem.

Foto SITA/AP
Dátum 18.01.2023

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), súdna inštitúcia Rady Európy, v utorok odsúdil Rusko za to, že neudelilo žiadnu formu právneho uznania homosexuálnym párom. To je podľa ESĽP povinnosťou všetkých krajín v rámci Európskeho dohovoru o ľudských právach. Súd so sídlom v Štrasburgu v rozhodnutí upozornil, že povinnosť poskytnúť homosexuálnym párom „špecifický právny rámec“, ktorý im zaručuje „primerané uznanie a ochranu ich vzťahu ako páru“, vyplýva z jeho vlastnej judikatúry výkladu článku 8 Dohovoru o ľudských právach, ktorý sa zaoberá súkromným a rodinným životom.

V súdnom prípade, o ktorom rozhodoval ESĽP, boli žalobcami tri homosexuálne páry s ruským občianstvom. Na súd v Štrasburgu sa obrátili v rokoch 2010 až 2014, keď ruské úrady zamietli ich žiadosti o zápis do registra občianskeho stavu ako manželské páry. Sudcovia ESĽP upozornili, že členské štáty Rady Európy majú určitú mieru voľnej úvahy, pokiaľ ide o právnu formu, ktorú týmto párom ponúkajú, čiže nemusí ísť nevyhnutne o uznanie manželstva.

Ruské právne predpisy však neposkytujú žiadny právny štatút pre páry rovnakého pohlavia a Rusko ani nepreukázalo úmysel zmeniť legislatívu s cieľom poskytnúť takýmto párom určitú formu uznania. Súd zároveň odmietol argumenty ruských úradov, ktoré sa odvolávali na ochranu tradičných rodinných hodnôt, ochranu maloletých pred propagáciou homosexuality a tiež na odpor verejnej mienky v Rusku k revízii takýchto právnych noriem.

ESĽP zdôraznil, že právna ochrana homosexuálnych párov neprináša žiadnu ujmu rodinám vyznávajúcim tradičné formy manželstva, ani neohrozuje ich budúcnosť alebo integritu. Rusko bolo vlani v marci vylúčené z Rady Európy pre inváziu na Ukrajinu. Právne ustanovenia tejto organizácie stanovujú, že aj krajina, ktorá opustí RE, je naďalej povinná uplatňovať rozsudky ESĽP vydané v prípadoch predložených súdu pol roka pred stratou členstva.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.