EÚ DÁ 30 MILIÓNOV EUR BIELORUSKÝM MÉDIÁM, KTORÉ KRITIZUJÚ LUKAŠENKA

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že financie sú určené špeciálne pre mládež, nezávislé médiá, malé a stredné podniky, ktoré pôsobia v exile a pre osobnosti z kultúry, ktorých režim Alexandra Lukašenka utláča.

Foto TASR/AP
Dátum 13.12.2021

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že zmobilizuje ďalších 30 miliónov eur na posilnenie svojej podpory bieloruskému ľudu. Nová finančná pomoc doplní a rozšíri už existujúcu podporu EÚ pre bieloruskú mládež, nezávislé médiá, malé a stredné podniky v exile a kultúru.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti spresnila, že vyčlenených 30 miliónov eur je určených špeciálne pre mládež, nezávislé médiá, malé a stredné podniky, ktoré pôsobia v exile a pre osobnosti z kultúry, ktorých režim Alexandra Lukašenka utláča. "Máme pripravený aj ekonomický a investičný balík vo výške troch miliárd eur, ktorý je určený pre demokratické Bielorusko," odkázala šéfka exekutívy EÚ.

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi upozornil, že k oznámeniu o novej finančnej podpore prichádza tesne pred stredajším summitom EÚ - Východné partnerstvo v Bruseli. "Oznámenie o zvýšení našej finančnej podpory je jasným znakom toho, že EÚ aj naďalej pevne stojí za bieloruským ľudom v jeho boji za slobodu. Bielorusi sa môžu aj naďalej spoliehať na podporu a solidaritu Únie v boji za vybudovanie demokratickej budúcnosti," vysvetlil komisár v správe pre médiá.

Cieľom zvýšenej pomoci EK je posilniť odolnosť a schopnosť bieloruského ľudu podporovať demokratické zmeny v Bielorusku so zameraním na kľúčové prioritné oblasti. Patrí sem nezávislosť médií, kde EÚ rozšírila svoju podporu na systematicky potláčané nezávislé médiá prostredníctvom technickej pomoci a školenia a vytvorenie koordinačnej štruktúry darcov.

V oblasti medziľudských kontaktov, najmä medzi mládežou, akademickými pracovníkmi a odborníkmi, EÚ poskytne študentom, akademickým pracovníkom a odborníkom príležitosti na medzinárodnú mobilitu. Pre podnikateľov a malé a stredné podniky aktívne exile EÚ ponúka podporu prostredníctvom rôznych poradenských služieb.

V oblasti kultúry a umeleckých iniciatív ide o podporu v podobe grantov pre kultúrne a umelecké iniciatívy a na rozvoj zručností umeleckých profesionálov v Bielorusku a bieloruských umelcov žijúcich v zahraničí. Celkovo sa tak pomoc, ktorú EÚ poskytuje bieloruskému ľudu od augusta 2020, zaokrúhli na 65 miliónov eur.

Bezprostredne po prezidentských voľbách v Bielorusku v auguste 2020, ktoré kritici označili za zmanipulované, Únia zmobilizovala 3,7 milióna eur na núdzovú podporu pre nezávislé médiá a obete útlaku. Únia neskôr vyčlenila 24 miliónov eur na zachovanie priestoru pre občiansku spoločnosť, šesť miliónov eur na uľahčenie prístupu malých a stredných podnikov k financiám a dodatočný milión eur na podporu nezávislých médií a občianskej spoločnosti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.