EÚ JE VAZAL USA

Ján Čarnogurský: Logistické centum NATO by sa dalo zniesť, keby bolo v Kiskovom dome v Poprade

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 29.04.2016

Vyštudoval právo na Karlovej univerzite v Prahe,  doktorát získal na Univerzite Komenského v Bratislave. V rokoch 1970 - 1981 pracoval ako advokát. Obhajoba v politickom procese bola v roku 1981 dôvodom na jeho vylúčenie z advokácie. Neskôr sa zamestnal ako šofér, po čase ako podnikový právnik. Nakoniec v roku 1987 úplne stratil zamestnanie. V roku 1989 ho politické orgány zatkli a obvinili z rozvracania republiky pre vydávanie Bratislavských listov a za prípravu spomienky na ľudí, ktorých v roku 1968 zastrelili vojská Varšavskej zmluvy. V období 1991 - 1992 bol predseda vlády SR. Ministrom spravodlivosti sa stal počas vládnutia prvej Dzurindovej vlády. Na čele KDH pôsobil v rokoch 1990 - 2000, v roku 2013 z hnutia vystúpil. Ján Čarnogurský.

Na poste predsedu KDH ste stáli desať rokov. Ako jediný politik na Slovensku ste pochopili, kedy je čas odísť. Po týchto voľbách sa vaša bývalá materská strana do NR SR nedostala. Čomu pripisujete neúspech kresťanských demokratov?

Neboli zaujímaví pre voličov. Agenda KDH bola štandardná – rodina a isté etické normy, čo je absolútne v poriadku, to voliči od KDH očakávajú. K iným závažným témam sa však KDH nevyjadrovalo. Veľmi opatrne sa dotklo napríklad migračnej témy, dostatočne provokujúco pre voličov sa nevyjadrovalo k ekonomickým témam a ich agenda vlastenectva bola taktiež veľmi nevýrazná. Preto získali iba hlasy skalných voličov.

Strany HZDS, SDKÚ, ktoré vznikli po Novembri 89, skončili mimo hry. Čo bude musieť KDH urobiť, aby sa opätovne dostalo do NR SR?

Veľmi si želám, aby sa KDH do parlamentu dostalo, jednak zo subjektívnych dôvodov, ale aj preto, že hoci sú viditeľnejší kresťania aj v iných stranách, je dobré, ak je v parlamente strana, ktorá zastrešuje takúto eticko-kresťanskú tému. Je potrebné, aby si KDH zvolilo nové vedenie plné nápadov a aby spracovalo výraznú agendu.

Je v KDH výrazná osobnosť, ktorá by dokázala stranu potiahnuť?

Neviem, pretože predošlé vedenie KDH vytvorilo psychózu, že všetky zaujímavé osobnosti z hnutia odišli – počnúc Vladimírom Palkom, Františkom Mikloškom až po Daniela Lipšica a Radoslava Procházku.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej alebo elektronickej verzii Extra plus.
http://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne


Ak máte záujem zakúpiť si elektronickú verziu nášho časopisu, pošlite e-mail na adresu extraplus@extraplus.sk a za zvýhodnenú cenu 2,50 eur Vám na e-mail zašleme Extra plus vo formáte PDF.


Údaje na úhradu elektronickej verzie Extra plus:
č. účtu: 2925911454/1100
VS: 2016
Suma: 2,50 eur
poznámka: meno a priezvisko, e-mail na zaslanie PDF

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.