EÚ JE ZNEPOKOJENÁ STAVOM MÉDIÍ V POĽSKU A MAĎARSKU

Věra Jourová: Médiá sú dôležitým pilierom demokracie a právneho štátu. Sloboda tlače a pluralita médií sú pre demokraciu nevyhnutné a nezávislé médiá zohrávajú zásadnú úlohu v rámci boja proti dezinformáciám.

Foto AP
Dátum 11.03.2021

Snahy vnútroštátnych orgánov niektorých členských krajín EÚ o umlčanie nezávislých médií boli v stredu poobede predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) so zástupcami Rady EÚ a Európskej komisie (EK). Rozprava v bruselskom sídle EP sa zamerala na najnovší vývoj situácie v oblasti slobody médií v Maďarsku, Poľsku a Slovinsku. Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová uviedla, že vníma "znepokojivý vývoj" v oblasti médií v Maďarsku a Poľsku. Zdôraznila, že médiá sú dôležitým pilierom demokracie a právneho štátu. Sloboda tlače a pluralita médií sú pre demokraciu nevyhnutné a nezávislé médiá zohrávajú zásadnú úlohu v rámci boja proti dezinformáciám. 

Exekutíva EÚ podľa nej pozorne sleduje vývoj v oblasti slobody a plurality médií, čo sa v samostatnej kapitole odzrkadlí aj v tohtoročnej júlovej správe EK o právnom štáte, ktorá zhrnie situáciu vo všetkých krajinách Únie. V tejto súvislosti spresnila, že eurokomisia "nezaváha zakročiť" v prípade protiprávneho konania orgánov členských krajín EÚ.  Zároveň upozornila na dve iniciatívy, ktoré EK predstaví tento rok. Ide o odporúčanie členským štátom na zvýšenie bezpečnosti novinárov a iniciatívu na zabránenie žalobám, ktorých účelom je zastrašiť kritikov, známych pod anglickým akronymom SLAPP (Strategic lawsuit against public participation - Strategický súdny spor proti účasti verejnosti). EK pripravuje aj opatrenia na zvýšenie transparentnosti vlastníctva médií a politickej reklamy. EP v tlačovej správe pripomenul najnovší prípad z Maďarska, kde orgán pre reguláciu médií neobnovil licenciu pre rozhlasovú stanicu Klubrádió, ktoré nie je naklonená vláde premiéra Viktora Orbána, či plány poľskej vlády na zavedenie dane z reklamy v médiách. 

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.