EÚ: MAĎARSKO BLOKUJE UVOĽNENIE 500 MILIÓNOV EUR NA VOJENSKÚ POMOC UKRAJINE

Traja diplomati z rôznych krajín Európskej únie portálu Euronews potvrdili, že Maďarsko zatiaľ vetuje vyplatenie prostriedkov z Európskeho mierového nástroja, pričom jeden zo zdrojov to označil za „porušenie džentlmenskej dohody“ a „pokus o podkopanie jednoty EÚ“.

Foto SITA/AP
Dátum 20.01.2023

Maďarsko blokuje uvoľnenie finančných prostriedkov vo výške 500 miliónov eur určených na vojenskú pomoc Ukrajine, informuje portál Euronews. Traja diplomati z rôznych krajín Európskej únie (EÚ) portálu potvrdili, že Maďarsko zatiaľ vetuje vyplatenie prostriedkov z Európskeho mierového nástroja, pričom jeden zo zdrojov to označil za „porušenie džentlmenskej dohody“ a „pokus o podkopanie jednoty EÚ“. Euronews kontaktoval maďarské úrady so žiadosťou o reakciu.

Rokovania v pracovnej skupine podľa jedného z diplomatov ďalej pokračujú a problému by sa mali venovať na pondelkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí. Ako pripomína Euronews, keďže sa to týka zahraničných vecí, je na uvoľnenie prostriedkov potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 27 členských štátov. EÚ dosiaľ v šiestich tranžiach vyplatila Ukrajine cez EPF na vojenské vybavenie 3,1 miliardy eur, teda viac ako polovicu z 5,5 miliardy eur alokovaných do fondu na obdobie 2021 - 2027.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.