EÚ ODKLEPLA SLOVENSKU 80 MILIÓNOV EUR NA SKÚMANIE A TESTOVANIE KORONAVÍRUSU

Cieľom je zvýšiť a urýchliť vývoj a výrobu produktov, ktoré sú priamo spojené so šírením nového koronavírusu, vrátane očkovacích látok, nemocničných a lekárskych prístrojov, liekov a ochranných prostriedkov

Foto PIXABAY
Dátum 13.07.2020

 BRUSEL 13. júla (TASR/extraplus.sk) - Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci v hodnote 80 miliónov eur na podporu výskumnej, vývojovej a testovacej infraštruktúry pre výrobky súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.

Komisia spresnila, že schému schválila na podporu projektov priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja, ako aj na testovanie a rozširovanie infraštruktúr spojených s výrobou produktov súvisiacich s ochorením COVID-19. Schéma bola schválená v rámci dočasného právneho rámca o štátnej pomoci, ktorý eurokomisia prijala v marci, doplnila ho a aktualizovala v priebehu apríla.

Verejná podpora bude spolufinancovaná z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Bude mať formu priamych grantov a bude otvorená pre spoločnosti všetkých veľkostí, s výnimkou finančných inštitúcií. Cieľom tejto schémy je zvýšiť a urýchliť vývoj a výrobu produktov, ktoré sú priamo spojené so šírením nového koronavírusu, vrátane očkovacích látok, nemocničných a lekárskych prístrojov, liekov a ochranných prostriedkov.

Komisia zistila, že slovenská schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom právnom rámci. Štátna pomoc pokryje podstatnú časť nákladov na oprávnené výskumné a vývojové projekty, i investičné projekty. Akýkoľvek výsledok výskumných činností sa na požiadanie sprístupní tretím stranám v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) prostredníctvom nevýlučných licencií a za trhových podmienok. Bude tiež existovať "bonus" (v zmysle dodatočného podielu nákladov, ktoré môžu byť kryté štátnou pomocou) na projekty výskumu a vývoja zamerané na priemyselný výskum a experimentálny vývoj, ktoré sú podporované viac ako jedným členským štátom, alebo projekty, ktoré sa vykonávajú v cezhraničnej spolupráci s výskumnými organizáciami alebo inými spoločnosťami.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.