EÚ PLATÍ MILIARDY EUR UTEČENCOM V ZAHRANIČÍ A NECHÁVA SA VYDIERAŤ TURECKOM

Podľa europoslanca Milana Uhríka nemôžeme donekonečna zachraňovať problémy celého sveta a v čase krízy sa musí EÚ postarať najmä o Európanov

Foto ARchív
Dátum 11.07.2020

Bezbrehá a sebadeštrukčná solidarita s utečencami je témou, ktorá nemôže byť nikomu z nás ľahostajná. Európska únia platí miliardy eur utečencom v zahraničí, pomáha im prežiť alebo financuje tábory, v ktorých sa nachádzajú. Podľa europoslanca Milana Uhríka to malo istú logiku, situácia sa však zmenila. "Niektoré krajiny, obzvlášť Turecko, začali Európu v poslednom období týmto spôsobom vydierať. Jednoducho si z toho spravili živnosť. Turecký prezident Erdogan je čoraz agresívnejší, vyvoláva konflikty, a napríklad len včera rozhodol, že tisícročný monument kolísky európskej civilizácie - byzantský chrám Hagia Sofia premení na mešitu. Nesúhlasím, aby EÚ za takýchto podmienok posielala do takýchto štátov ďalšie peniaze. Možno v Sýrii, Jordánsku či v Libanone by si tú pomoc aj naozaj vážili, ale v iných štátoch pochybujem, tam ide skôr o politické výpalné. Európa má teraz navyše dosť vlastných problémov. Valí sa na nás hospodárska kríza nevídaných rozmerov, a ako zodpovedný politik platený Slovákmi považujem za prvoradé postarať sa v tejto situácii najprv o naše slovenské (resp. európske) rodiny. Je mi ľúto, ale stačilo! Nemôžeme donekonečna sanovať problémy celého sveta! Teraz je čas pomôcť konečne aj Európanom. Ostatní kolegovia majú na to možno iný názor, ale toto si myslím ja. Pomáhajme, ale iba tým, ktorí si to vážia a zaslúžia," uvádza vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook.

Za poskytnutie ďalších peňazí na utečenov z fondu EÚ hlasovali slovenskí liberálni europoslanci Monika Beňová, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Michal Šimečka, Martin Hojsík a ďalší.