EÚ PRACUJE NA DESIATOM BALÍKU SANKCIÍ PROTI RUSKU

Nové sankcie by okrem iného obmedzili spoluprácu EÚ s Moskvou v oblasti jadrového paliva, zakázali dovoz ruských diamantov a obmedzili obchodovanie s Bieloruskom ako spojencom Kremľa.

Foto SITA/AP
Dátum 21.01.2023

Krajiny Európskej únie pracujú na desiatom balíku sankcií proti Rusku za vedenie vojny na Ukrajine. Majú začať platiť na budúci mesiac. Tlačovej agentúre Reuters to v piatok povedali diplomatické zdroje. Nové sankcie by okrem iného obmedzili spoluprácu EÚ s Moskvou v oblasti jadrového paliva, zakázali dovoz ruských diamantov a obmedzili obchodovanie s Bieloruskom ako spojencom Kremľa.

„Nasledujúci balík sankcií bude hotový niekedy okolo tragického prvého výročia invázie,“ povedal diplomatický zdroj. Druhý zdroj uviedol, že „je tu ambícia“ mať sankčné opatrenia v tom čase už pripravené. Vysokopostavení diplomati z troch krajín s umierneným postojom nepovedali, kto a čo by mohlo spadať pod nový balík.

Zaradenie jednotlivcov na čiernu listinu si však vo všeobecnosti ľahšie získava súhlas všetkých 27 členských krajín EÚ ľahšie než tvrdé ekonomické sankcie. „Je príliš skoro to potvrdiť, veď sme nedávno odklepli deviaty balík,“ vyhlásil vysokopostavený diplomat z inej krajiny EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.