EÚ PRIZNÁVA MOŽNÝ PÁD EURA I SPOLOČNÉHO TRHU

Bez primeranej reakcie môže pandémia spôsobiť fragmentáciu ekonomiky Európskej únie, uviedol šéf Euroskupiny Mario Centeno

Foto ARCHÍV
Dátum 22.04.2020

BRUSEL 21. apríla (TASR/extraplus.sk) - Pandémia nového koronavírusu ohrozuje eurozónu aj spoločný európsky trh, varoval v utorok šéf Euroskupiny Mario Centeno. Bez primeranej reakcie môže pandémia spôsobiť fragmentáciu ekonomiky Európskej únie, narušiť spoločný trh aj euro, povedal šéf neformálneho zoskupenia ministrov financií eurozóny ekonomickému výboru Európskeho parlamentu (EP). Ak EÚ neprijme dostatočné opatrenia, pandémia môže podľa neho spôsobiť hlbokú fragmentáciu socio-ekonomického aj finančného priestoru. To "by podkopalo spoločný trh a menovú úniu", povedal Centeno.

Krajiny eurozóny sa zhodli, že je potrebný fond na obnovu, ktorý by Európe pomohol zotaviť sa hlbokej recesie, ktorá sa očakáva v tomto roku, aj keď majú odlišné názory na jeho financovanie, uviedol Centeno. Jednou z možností je podľa neho emisia spoločných dlhopisov, ktorú však niektoré krajiny eurozóny odmietajú.

"Zdieľanie zdrojov takýmto spôsobom by nám umožnilo dať zotaveniu silný stimul a vyhnúť sa ďalšiemu napínaniu verejných financií najviac zasiahnutých členských krajín." Centeno dodal, že aj keď sa niektoré štáty obávajú akejkoľvek formy zdieľania dlhov, "to neznamená, že spochybňujú potrebu mimoriadnych opatrení na podporu zotavenia."

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.