EÚ ROBÍ VŠETKO PRETO, ABY MAĎARSKO A ORBÁNA VYHNALA Z ÚNIE

Európska únia začne právne konanie voči Maďarsku pre porušenie povinnosti s cieľom prinútiť predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, aby pozmenil zákon, ktorý Európska komisia považuje za homofóbny a diskriminačný pre komunitu LGBTI.

Foto TASR/AP
Dátum 15.07.2021

Európska únia začne vo štvrtok právne konanie voči Maďarsku pre porušenie povinnosti s cieľom prinútiť predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, aby pozmenil zákon, ktorý Európska komisia považuje za homofóbny a diskriminačný pre komunitu LGBTI. Uviedla tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia EÚ. "Európska komisia uvádza svoje hrozby do praxe a vo štvrtok zašle maďarským úradom formálnu výzvu," uviedol nemenovaný zdroj pre AFP.

Predsedníčka exekutívy EÚ Ursula von der Leyenová začiatkom júla upozornila, že ak Maďarsko na spornom zákone nevykoná potrebné úpravy, EK využije svoje právomoci, ktoré jej boli zverené ako strážkyni zmlúv o fungovaní EÚ. Zákon, ktorý 15. júna schválil maďarský parlament, zakazuje šírenie obsahov o homosexualite medzi maloletými. Von der Leyenová tento zákon označila za "hanebný". Orbán a maďarská vláda však kritiku a požiadavky exekutívy EÚ odmietli.

Zaslanie formálnej výzvy je prvým krokom v rámci právneho konania, ktoré v konečnom dôsledku môže viesť k postúpeniu veci Súdnemu dvoru EÚ a k finančným sankciám. Európska komisia 20. júla zverejní svoju správu o stave právneho štátu v členských krajinách EÚ a predloží odporúčania, ktorých dodržiavanie je podmienkou na čerpanie európskeho financovania. Zaviedol to vlani prijatý mechanizmus, ktorý čerpanie eurofondov podmieňuje dodržiavaním zásad právneho štátu. Maďarsko je už niekoľko rokov terčom kritiky Bruselu za nedostatok transparentnosti v oblasti verejného obstarávania, nedostatočný boj proti korupcii a nedostatočnú nezávislosť jeho súdneho systému.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.