EÚ SA ROZPADNE TLAKOM ZVNÚTRA

Protesty sa začínajú naprieč Európou vo Francúzsku, Nemecku, Grécku i Poľsku. Predpokladať, že napriek zlej ekonomickej situácii by vyšli Slováci do ulíc proti Matovičovej vláde, aby mali prácu a peniaze na chlieb, je sci-fi.

Foto FACEBOOK
Dátum 18.05.2020

Pandémia koronavírusu v plnej nahote ukázala neschopnosť EÚ koordinovane a pohotovo reagovať na vážnosť situácie vo svojich členských krajinách. A to aj preto, že je to jeden byrokratický moloch, ktorý potrebuje na všetko papier a odporúčanie od nejakých „odborníkov“. Každý štát sa musel spoliehať sám na seba, pretože EÚ nekonala. V tejto súvislosti Matteo Salvini povedal, že po skončení koronakrízy sa bude musieť Taliansko zamyslieť nad ďalším zotrvaním v EÚ, že ju možno opustia bez poďakovania... Salvini v týchto dňoch zvoláva na 2. júna demonštráciu v Ríme s názvom za Hrdé Taliansko.

Medzitým poslanci Európskeho parlamentu 14. mája schválili poskytnutie úverov partnerským krajinám EÚ v celkovej výške tri miliardy eur. Ide o financie, ktoré by im mali pomôcť zvládnuť hospodárske dôsledky pandémie nového koronavírusu. Za rozhodnutie o takzvanej makrofinančnej pomoci hlasovalo 547 poslancov, 93 bolo proti a 47 sa hlasovania zdržalo. Celkový objem finančných prostriedkov by mal byť rozdelený nasledovne: Albánsko 180 miliónov eur, Bosna a Hercegovina 250 miliónov, Gruzínsko 150 miliónov, Jordánsko 200 miliónov, Kosovo 100 miliónov, Moldavsko 100 miliónov, Čierna Hora 60 miliónov, Severné Macedónsko 160 miliónov, Tunisko 600 miliónov a Ukrajina 1,2 miliardy. Pýtate sa, prečo práve týmto štátom? Odpoveď je jednoduchá: potrebujú obsadiť trhy, aby mohli Nemci a Francúzi naďalej vyvážať tovar druhej kvality do tretích krajín.

Protestujúci žiadajú prácu a chlieb

Poprední svetoví ekonómovia neraz povedali, že EÚ nedokáže zvládnuť nijakú krízu a táto jej zlomí krk. Médiá stále prinášajú informácie, koľko ľudí je nakazených vírusom, koľko ich zomrelo, koľko sa vyliečilo, len akosi menej informujú o nespokojnosti občanov, čoraz silnejšie volajúcich po zmiernení reštrikcií, pretože prichádzajú o prácu a tým zároveň o peniaze, bez ktorých v kapitalizme nedokážu prežiť. Ostanú hladní a neskôr chorí, ale nie na koronavírus. Protesty sa začínajú naprieč Európou vo Francúzsku, Nemecku i Poľsku. Protestujúcich v Poľsku vláda potlačila násilím, a ľudia pritom demonštrovali za prácu a chlieb. Demonštranti, ktorí sa v posledných týždňoch schádzajú vo Varšave opakovane, tvrdia, že musia byť odvolané ďalšie reštrikcie, aby si mohli zarobiť na živobytie.

Tisíce ľudí aj v nemeckých mestách demonštrovali proti obmedzeniam verejného života zavedeným v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu. Jeden z najväčších protestov sa konal v meste Stuttgart na juhozápade Nemecka, menšie demonštrácie prebehli v Berlíne, Mníchove, vo Frankfurte nad Mohanom či Kolíne nad Rýnom. Demonštranti protestujúci proti reformným krokom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona 16. mája kráčali zasa ulicami Paríža, Lyonu, Marseille, Montpellieru a Štrasburgu.

Igor ovládaný strachom a nenávisťou

Na Západe, ale aj v Poľsku si ľudia začínajú uvedomovať, čo sa v skutočnosti deje. Pod rúškom koronavírusu sa rúca svetová ekonomika, ale len pre obyčajných, poctivo pracujúcich ľudí, nie pre elity tohto sveta, ktoré budú po kríze zase len bohatšie. Slovenská republika je v Európskej únii 16 rokov a tiež možno povedať, že chudobní ešte viac schudobneli a bohatí zbohatli. Nateraz ostáva slovenský národ mimoriadne pokojný, poslušný, zarúškovaný, veď pod vedením Igora Matoviča je „svetovým lídrom v boji s pandémiou“. Predpokladať, že napriek zlej ekonomickej situácii by slovenský národ išiel do ulíc protestovať, aby mal prácu a peniaze na chlieb, je sci-fi. Bude poslušne čakať, čo mu Igor z televízie, ovládaný  strachom a nenávisťou, nariadi. Uvidíme, čo Slováci urobia, keď príde jesenné prepúšťanie ľudí z menších či väčších firiem, čo povedia majitelia hotelov, reštaurácií, penziónov, cestovných kancelárií a potom aj zamestnanci – voliči Igorových Obyčajných ľudí, ktorí ostanú na ulici.

BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Obyčajných ľudí o pár týždňov čaká chudoba, nedostatok peňazí a práce. Najlepším liekom pre slovenskú ekonomiku je kvalifikovaná práca. Treba si ceniť každú prácu, ktorá prináša úžitok, a tak by mala byť aj odmeňovaná.

 

Národný egoizmus pôvodných krajín únie

Azda najlepšie vystihuje celú ekonomickú situáciu nielen na Slovensku, ale v celej EÚ ekonóm Marián Vitkovič. „Celá globalizácia stojí na obrovskom prepade príjmu strednej vrstvy na Západe, ale aj vo východnej Európe. Na zmenu nie je pripravená ani samotná elita, ktorá riadi tento svet. Schudobnenie sveta reálne a finančné bude ďaleko väčšie, ako je to opticky viditeľné. Kombinácia globálnej krízy a koronavírusu nezmizne zajtra, ani o rok, ani o dva a svet sa práve preto, nech si miliardári myslia, čo chcú, bude musieť zmeniť. Príde iný model, pre ktorý budú potrební iní ľudia ako tí, ktorí sú dnes v popredí. Zmeny však môžu prísť naozaj len vtedy, keď budete žrať trávu. Trh sa bude scvrkávať a scvrkne sa aj svet. Odbytisko stratí svet luxusu, ten úplne zmizne. Krajiny z pôvodnej EÚ budú vystavené vnútropolitickým tlakom vlastných občanov, podobným, aké zažila Merkelová pri migračnej vlne. Tento tlak nastane vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku alebo Belgicku, v oporách EÚ, ktoré najviac ťažia z rozšírenia únie. Ich vlastní obyvatelia ich dotlačia k selekcii a nepriateľstvu voči ostatným krajinám EÚ, pretože nebudú mať dostatok pracovných miest pre vlastné obyvateľstvo. A toto bude impulzom na rozpad únie cez národný egoizmus pôvodných krajín EÚ, pretože korporátni politici inak neprežijú, keďže v tej chvíli vystrelia iné politické strany ako AfD alebo Die Linke. Čiže ak nebudú riešiť vnútorné problémy vo vlastných štátoch, začnú im narastať občianske nepokoje. To bude spúšťačom rozpadu EÚ. A v tej chvíli sa už nebudú zaoberať nejakým Slovenskom alebo štátmi východnej Európy, alebo nedajbože balkánskymi krajinami, ktoré sú na čakačke na vstup do EÚ. Budú sa musieť starať o svoj plebs, ktorý si chce naďalej užívať blahobyt, vysoké mzdy, dôchodky... Paradoxne môže problém nastať v jadre EÚ v Nemecku, a nie v Španielsku, Portugalsku alebo Taliansku, ktoré rozpráva, že odíde z EÚ. Nemecko sa stále váľa vo svojom politickom konsenze, keď nadávajú na východnú Európu, východné Nemecko. Nemci si zobrali z rozšírenia EÚ najlepšie hrozienka – kúpou bánk, strategických podnikov. EÚ sa rozpadne vnútorným tlakom a dezintegračnými snahami najsilnejších štátov bývalej EÚ,“ tvrdí Marián Vitkovič.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.