EÚ SA TRASIE PRED TOTALITOU V MAĎARSKU

Poslanci Európskeho parlamentu využili štvrtkovú rozpravu na kritiku núdzových opatrení v Maďarsku, obávajú sa vraj o tamojšiu demokraciu 

Foto tasr/ap
Dátum 14.05.2020

BRUSEL 14. mája (TASR/extraplus.sk) - V Maďarsku je ohrozená demokracia a základné práva. Vyplýva to zo štvrtkovej rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorí naliehavo žiadajú Európsku komisiu a Radu EÚ (členské štáty), aby chránili maďarských občanov a právny štát.

Poslanci EP vo štvrtok doobeda diskutovali o núdzových opatreniach prijatých v Maďarsku v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a o dopade zákona, ktorý koncom marca schválil maďarský parlament. Počas pandémie vláde dáva mimoriadne a časovo neohraničené právomoci, napríklad vládnutie pomocou dekrétov a ukladanie sankcií médiám za šírenie nepravdivých informácií o víruse.

Počas rozpravy, na ktorej sa zúčastnili aj podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a Nikolina Brnjacová ako  zástupkyňa chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ pre EP, väčšina rečníkov zdôraznila, že núdzové opatrenia prijaté maďarskou vládou na boj proti chorobe COVID-19 nie sú v súlade s pravidlami EÚ. Podľa europoslancov existuje rastúce riziko pre demokraciu v Maďarsku.

Viacero poslancov EP vyzvalo Európsku komisiu, aby dokončila kontrolu kritizovaných legislatívnych zmien a začala voči Maďarsku právne konanie o porušení povinností. Osobitne požiadali o zastavenie platieb Maďarsku cez budúci dlhodobý rozpočet EÚ (2021-2027) a s ním spojený plán obnovy európskej ekonomiky, pokiaľ nebudú dodržané princípy právneho štátu. Kritizovali tiež pasívny postoj Rady EÚ a trvali na tom, aby sa posunula vpred v rámci postupu podľa článku 7 Zmluvy o EÚ, ktorý inicioval europarlament.

Časť europoslancov obhajovala rozhodnutia demokraticky zvoleného parlamentu v Maďarsku a upozornila, že výnimočné opatrenia prijaté v tejto krajine sú porovnateľné s krízovými opatreniami, ktoré prijali iné členské štáty Únie, napríklad Francúzsko či Španielsko.

EP už vo svojom uznesení zo 17. apríla uviedol, že rozhodnutia maďarského parlamentu na neurčitý čas predĺžiť výnimočný stav, splnomocniť vládu riadiť krajinu na základe dekrétov a oslabiť kontrolnú funkciu zákonodarného zboru sú "nezlučiteľné s európskymi hodnotami".

Poslanci vo štvrtok zdôraznili, že všetky opatrenia súvisiace s iniciatívami zameranými na boj proti šíreniu koronavírusu musia byť v súlade so zásadami právneho štátu, primerané, musia jasne súvisieť s prebiehajúcou krízou, ale zároveň musia byť časovo obmedzené a pravidelne preskúmavané

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.