EÚ A ŠVAJČIARSKO SA DOHODLI NA VZÁJOMNOM UZNÁVANÍ COVIDPASOV

Voľný pohyb medzi EÚ a Švajčiarskom je založený na dohode o voľnom pohybe osôb, ktorá neobsahuje mechanizmus na začlenenie aktov Únie. 

Foto pexels/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 09.07.2021

Európska komisia (EK) prijala vo štvrtok rozhodnutie, ktoré zabezpečí, aby sa osvedčenia o covide – tzv. covidpasy – vydané Švajčiarskom považovali za rovnocenné s covidpasmi Európskej únie.

Podľa tlačovej správy Európskej komisie to znamená, že Švajčiarsko ako prvá krajina mimo 27 krajín EÚ a troch krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) – Islandu, Lichtenštajnska a Nórska – bude pripojené k únijnému systému a švajčiarske covidpasy budú v EÚ akceptované za rovnakých podmienok ako osvedčenia vydané pre Európsku úniu.

V praxi budú môcť držitelia švajčiarskeho osvedčenia – štátni príslušníci Švajčiarska, občania EÚ a štátni príslušníci tretích krajín, ktorí sa legálne zdržiavajú alebo majú pobyt vo Švajčiarsku – cestovať do krajín EÚ za rovnakých podmienok ako držitelia únijných covidpasov. 

Švajčiarsko zároveň súhlasilo s uznaním covidpasov EÚ pre cesty občanov členských krajín Únie do Švajčiarska. Štvrtkové rozhodnutie nadobudne účinnosť od piatka 9. júla.

Voľný pohyb medzi EÚ a Švajčiarskom je založený na dohode o voľnom pohybe osôb, ktorá neobsahuje mechanizmus na začlenenie aktov Únie. V dôsledku toho musela eurokomisia prijať samostatné rozhodnutie, aby zabezpečila, že švajčiarske covidpasy budú v EÚ uznávané a akceptované.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.