EÚ TRVÁ NA VAKCINAČNÝCH PASOCH, OD JÚNA BUDÚ PRIEPUSTKOU PRE CESTOVANIE

Milan Uhrík: Voľný pohyb Európanov v schengene považujem za dobrú vec. Je to možno najväčšie a jediné skutočné pozitívum nášho členstva v EÚ. Žiaľ, dnes je táto sloboda pod tlakom a zdá sa, že bude obmedzená práve očkovacími pasmi. 

Foto SITA/AP
Dátum 03.04.2021

Vakcinačné pasy sa od júna stanú realitou, majú byť vstupenkou pre letnú turistickú sezónu. Technická príprava pasu na národnej úrovni by mala byť kompatibilná s európskou verziou. Ako povedal na tlačovej besede štátny tajomník MZV SR za SaS Martin Klus EÚ chce predísť tomu, aby sa očkovacie pasy riešili na národných úrovniach. „Keďže je to európske riešenie, očakáva sa aj spoločný európsky prístup," hovorí Klus, ktorý očakáva a verí, že v máji by mali byť pasy technicky pripravené. Digitálny zelený preukaz, takzvaný COVID pas, by mal okrem vakcinácie platiť aj pre testovanie či prekonanie nového koronavírusu. Digitálne zelené preukazy, považované za akési očkovacie pasy, uľahčia bezpečný a voľný pohyb osôb v rámci EÚ počas pandémie ochorenia COVID-19. Zelený pas bude dostupný v digitálnej i papierovej forme. Jeho platnosť by mala byť obmedzená len na obdobie trvania pandémie ochorenia COVID-19. Vakcinačné pasy však v EÚ nemajú až takú jednoznačnú podporu.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

Ľudia s ukončeným očkovaním proti covidu môžu znova cestovať po USA. Musia však naďalej dodržiavať opatrenia, ako je nosenie rúška, sociálny odstup a vyhýbanie sa davom, uviedlo to 2. apríla americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).  V rámci USA nebudú úplne zaočkovaní ľudia musieť po cestovaní absolvovať karanténu ani test na Covid-19. Nezaočkovaní ľudia by sa podľa centra mali naďalej vyhýbať cestovaniu, ktoré nie je nevyhnutné. 

V Európskom parlamente boli pri hlasovaní proti aj slovenskí europoslanci Radačovský a Milan Uhrík (hnutie REPUBLIKA). „S tým rozhodne nesúhlasíme. Očkovanie proti koronavírusu musí zostať dobrovoľné a nikoho nemožno za to trestať. So zavedením Covid pasov nesúhlasila tretina europoslancov, čiže odpor voči nim je značný a nie je to doména len "konšpiračnej scény".

Obavy z nezákonného a prehnaného obmedzovania slobôd ľudí prostredníctvom Covid pasov sú veľké a opodstatnené. Načo sme v EÚ, keď napokon aj tak budeme potrebovať na vycestovanie nejaký Covid pas, čiže potvrdenie o tom, že sme boli zaočkovaní vakcínou kúpenou od Bruselom vybranej farmaceutickej firmy! Z celej EÚ nesúhlasila s Covid pasmi tretina poslancov, zo Slovenska len dvaja zo 14-tich len ja a Radačovský). Ostatní hlasovali ZA. Proste typickí euro-šplhúni, bruselskejší ako Brusel. Zahlasujú za čokoľvek, čo eurokomisári predložia, len aby boli za pekných. Dôsledky ich hlasovaní na ľudí na Slovensku ich už nezaujímajú. S týmto bláznovstvom musíme skončiť. Kto chce, nech sa zaočkovať dá. Ale nikoho nemožno do očkovania proti koronavírusu nútiť a trestať ho, ak to odmietne.

A už vôbec nie vydávať ľuďom nejaké Covid pasy. Za posledný rok nám zobrali už príliš veľa slobody. Nedajme si vziať aj jej posledné zvyšky“, uviedol europoslanec a líder hnutia REPUBLIKA Milan Uhrík.

Voľný pohyb Európanov v schengene považuje Milan Uhrík za dobrú vec. „Je to možno najväčšie a jediné skutočné pozitívum nášho členstva v EÚ. Žiaľ, dnes je táto sloboda pod tlakom a zdá sa, že bude obmedzená práve nejakými očkovacími pasmi. Členské štáty však majú ešte stále veľký manévrovací priestor na to, aby vydávaniu týchto pasov zabránili. Slovensko by ich napríklad nemuselo vyžadovať ani uznávať. Ale to by sme museli mať na Slovensku najskôr suverénnu vládu“, povedal Milan Uhrík pre Extra plus.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.