EÚ VYTVORÍ EURÓPSKU ZDRAVOTNÍCKU ÚNIU

Inštitúcie EÚ sa dohodli na programe EU4Health v hodnote 5,1 miliardy eur. Program EU4Health zároveň pomôže vyplniť právne medzery, ktoré odhalila táto kríza a zabezpečí, aby zdravotnícke systémy v krajinách EÚ lepšie odolávali ďalším prípadným hrozbám. 

Foto SITA/AP
Dátum 16.12.2020

BRUSEL 16. decembra (TASR/extraplus.sk) - Európska komisia (EK) v utorok privítala politickú dohodu medzi inštitúciami EÚ o novom ambicióznom programe EU4Health. Európsky parlament a Rada EÚ odobrili program, ktorý významne prispeje k oživeniu Európy po koronakríze tým, že zlepší zdravie obyvateľov EÚ, posilní odolnosť zdravotných systémov a podporí inovácie v zdravotníctve.  Program EU4Health zároveň pomôže vyplniť právne medzery, ktoré odhalila táto kríza a zabezpečí, aby zdravotnícke systémy v krajinách EÚ lepšie odolávali ďalším prípadným hrozbám. Cieľom, ktorý má tomu dopomôcť, je vytvorenie európskej zdravotníckej únie. Program EU4Health je štvrtý a najväčší z programov EÚ v oblasti zdravia od ich vzniku v roku 2003. Rozpočet vo výške 5,1 miliardy eur mu bol pridelený na základe dohody medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 - 2027.

Cieľom programu EU4Health je zvýšiť odolnosť zdravotníckych systémov pri riešení cezhraničných hrozieb a zlepšiť kapacitu krízového riadenia, vytvoriť fungujúcu európsku zdravotnícku úniu investovaním do liečby rakoviny, lepšej pripravenosti na pandémie a zabezpečením dostupnosti liekov a inovácií a do tretice posilnením prevencie chorôb a podporou digitálneho zdravia. V širšom meradle sa rozšíri práca EK na naliehavých prioritách v oblasti zdravia, napríklad pri iniciatívach, ako sú európske referenčné siete pre zriedkavé choroby, boj proti rakovine, znižovanie počtu infekcií rezistentných voči antimikrobiálnym látkam a pokračovanie v medzinárodnej spolupráci v oblasti globálnych zdravotných hrozieb a výziev.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.