EÚ VYZVALA LUKAŠENKA, ABY SA VYDAL NA CESTU DEMOKRACIE

V júli prekročilo hranicu z Bieloruska do Litvy, členského štátu EÚ, viac ako 2000 ilegálnych migrantov. EÚ i Litva sú toho názoru, že vláda v Minsku v tejto veci koná zámerne. 

Foto ARCHÍV
Dátum 08.08.2021

V predvečer prvého výročia posledných prezidentských volieb v Bielorusku Európska únia vyzvala Alexandra Lukašenka, aby prestal s represiami voči občanom svojej krajiny. Vo svojom vyhlásení to v nedeľu uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý upozornil, že Lukašenkovmu režimu hrozia nové sankcie EÚ. 

"EÚ je pripravená zvážiť ďalšie opatrenia s ohľadom na to, že (bieloruský) režim očividne ignoruje medzinárodné záväzky," píše sa v texte, ktorý sa zmieňuje o "nútenom a nezákonnom" pristátí lietadla spoločnosti Ryanair v máji a zneužívaní migrantov na politické účely.

Borrellovo vyhlásenie v tejto časti naráža na fakt, že len v júli prekročilo hranicu z Bieloruska do Litvy, členského štátu EÚ, viac ako 2000 ilegálnych migrantov. EÚ i Litva sú toho názoru, že vláda v Minsku v tejto veci koná zámerne. Lukašenko totiž nedávno v reakcii na sankcie EÚ otvorene pohrozil, že umožní ľuďom z krajín ako Irak, Afganistan alebo Sýria, aby prekračovali hranice z Bieloruska do EÚ. Vo svojom vyhlásení Borrell pripomenul, že terčom Lukašenkovej represívnej politiky sa stala aj poľská menšina v Bielorusku.

Vyhlásenie EÚ bolo zverejnené v predvečer prvého výročia prezidentských volieb v Bielorusku, za ktorých víťaza bol napriek podozreniam a obvineniam z volebných podvodov vyhlásený Lukašenko. Masové protesty proti sfalšovaniu výsledkov hlasovania Lukašenkov režim potlačil silou a v represiách voči opozícii a občianskym aktivistom pokračuje doteraz. 

EÚ na Bielorusko v uplynulých mesiacoch uvalila niekoľko balíkov sankcií. Šéf európskej diplomacie vo svojom vyhlásení z nedele avizuje, že zrušenie sankcií EÚ bude možné len vtedy, ak bieloruské orgány budú plne dodržiavať zásady demokracie a právneho štátu, rešpektovať povinnosti v oblasti ľudských práv a zastavia všetky represie. 

Bieloruský režim podľa Borrella musí "prepustiť a bezpodmienečne rehabilitovať viac ako 600 politických väzňov a zapojiť sa do seriózneho, dôveryhodného a inkluzívneho politického procesu, ktorého výsledkom budú slobodné a spravodlivé voľby monitorované Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a jej Úradom pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR).

Borrell ubezpečil, že hneď, ako sa Bielorusko vydá na cestu demokratickej transformácie, je EÚ odhodlaná pomôcť jej stabilizovať hospodárstvo, reformovať inštitúcie, aby boli udržateľnejšie a demokratickejšie, vytvárať nové pracovné miesta a zlepšovať životnú úroveň ľudí, a to aj prostredníctvom komplexného plánu ekonomickej podpory až do výšky troch miliárd eur.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.