EÚ ZAMIETLA GRANTY POĽSKÝM MESTÁM, KTORÉ NESÚHLASILI S LGBTI IDEOLÓGIOU

Poľská vláda predstavuje práva LGBT ľudí ako hrozbu pre tradičné katolícke hodnoty krajiny a národnú identitu, pričom je proti manželstvám párov rovnakého pohlavia. EÚ na míle vzdialená od normálnych a prirodzených hodnôt to považuje za diskriminačné

Foto PEXELS
Dátum 30.07.2020

VARŠAVA 29. júla (SITA/AP/extraplus.sk) - Európska únia (EÚ) zamietla žiadosti o granty šiestich poľských miest, ktoré sa vyhlásili za "zóny bez LGBT" alebo zakázali kampaňovanie na podporu práv párov rovnakého pohlavia. V stredu to v Bruseli potvrdil hovorca EÚ Adalbert Jahnz s tým, že zamietli šesť žiadostí v rámci programu družobných miest, ktorý podporuje aktivity spájajúce komunity v rôznych krajinách. Názvy miest odmietol menovať, pretože by to porušilo pravidlá proti identifikácii zamietnutých žiadateľov.

O zamietnutí žiadostí sa na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyjadrila aj eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalli. Všetkých 27 členských štátov "musí rešpektovať hodnoty EÚ a základné práva," napísala. "V EÚ nemožno tolerovať diskrimináciu akéhokoľvek druhu. Hodnoty Únie sa musia podporovať vo všetkých programoch financovaných EÚ," tweetoval zase eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

V rámci programu Družobných miest, ktorý spája dve alebo viac komunít v rôznych štátoch a podporuje ich spoločné programy pre vývoj, môžu obce získať až do 25-tisíc eur. Niektorí žiadatelia z Poľska dostali finančnú podporu z programu, píše agentúra AP.

Poľská pravicová vláda predstavuje práva LGBT ľudí ako hrozbu pre tradičné katolícke hodnoty krajiny a národnú identitu, pričom je proti manželstvám párov rovnakého pohlavia. Pozície vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) inšpirovali niektoré miestne úrady vyhlásiť ich obce ako "zóny bez LGBT" alebo k opozícii hnutia za práva LGBT ľudí. Ich vyhlásenia nemajú žiadnu právnu moc ani dôsledky, ale EÚ ich považuje za vysoko diskriminačné.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.