EURÓPE HROZÍ ISLAMIZÁCIA

Starý kontinent dostáva do nevýhody demografia a nižšia miera reprodukcie väčšinového obyvateľstva

Foto ARCHÍV
Dátum 07.01.2017

BRATISLAVA 7. januára (TASR/Extra plus) - Niektorým častiam Európy hrozí islamizácia. Islamskí migranti si budujú svoje komunity na starom kontinente a pokiaľ sa dobre neintegrujú, budú destabilizačnými prvkami. V rozhovore pre TASR to povedala riaditeľka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Martina Lubyová. 

„Islam ako náboženstvo je veľmi striktný a veľmi silno zakomponovaný v spoločenskom živote veriacich, z komunity je veľmi ťažko odísť. Keď budú v Európe existovať silné, no izolované islamské komunity, napätie sa bude vyostrovať. Vtedy môžu v niektorých oblastiach rozhodovať aj počty ľudí,“ upozornila Lubyová s tým, že sa to netýka celej Európy, ale väčšinou jej západnej a južnej časti. „V tomto smere napríklad Slovensko nie je masovo exponované,“ konštatovala Lubyová.

Európu dostáva do nevýhody demografia a nižšia miera reprodukcie väčšinového obyvateľstva. „Keby sa cudzinci integrovali do tej miery, že by mali také isté reprodukčné správanie ako Európania, čiže aj oveľa nižšiu pôrodnosť, tak by to nebolo také zjavné. Ale jednou z hlavných hodnôt islamu je rodina a deti, pripisujú im oveľa väčšiu dôležitosť,“ vysvetlila Lubyová, ktorá si myslí, že ani štátna podpora zvyšovania pôrodnosti nemusí tento trend zvrátiť. 

„Podpora pôrodnosti zo strany štátu je príliš slabý nástroj. A aj keby dal štát nejaké dávky či príplatky, ovplyvní vás to v takýchto životne dôležitých rozhodnutiach?  To, čo vám môže štát dať, nie je až taká silná motivácia,“ dodala Lubyová.